benelüks turu

Terör, Benelüks ülkelerini vurdu!

Turizm Uğurcan Tokay 27.03.2016
Fransa ve Belçika başta olmak üzere Benelüks ülkeleri, terör nedeniyle turizmde büyük darbe yedi.
Tur Operatörleri Platformu Sözcüsü Cem Polatoğlu, Benelüks turlarının en çok satılan turlardan biri olduğunu, Türkiye'den yılda yaklaşık 70 bin kişinin bu ülkeleri görmek için turlara katıldığını söyledi.

Terör saldırılarıyla turlara olan ilginin azaldığını, Brüksel'deki saldırılarla iptallerin başladığını dile getiren Polatoğlu, “Brüksel'deki terör saldırıları bizi çok etkiledi. En çok sattığımız bu turlarda azalma var. Örneğin önümüzdeki hafta kalkacak turlarda da iptaller söz konusu” dedi.

Polatoğlu, Türkiye'den yılda ortalama 4.5 milyon kişinin Avrupa turlarını tercih ettiğini bildirerek, şöyle konuştu:
“Geçen yıl Paris'te, geçtiğimiz günlerde de Brüksel'de meydana gelen terör saldırıları bu turlara talepleri azalttı. Bu turlarda döviz kurundaki hareketlilikten dolayı zaman zaman dalgalanmalar yaşanıyordu. Ancak yine de azımsanmayacak ölçüde bir ilgi vardı. Müşterilerimiz terör saldırılarından sonra ya seyahat etmekten vazgeçti, ya da şu ana kadar terör saldırısının yaşanmadığı Orta Avrupa, Güney İspanya ve İtalya turlarına yöneldi.”

Paris'te sessizlik

ülkelerine tur düzenleyen bir seyahat acentesinin sorumlusu Hande Arslanalp de Paris ve Brüksel saldırılarının turizm ve iş gezilerinde tercihleri değiştirdiğine işaret etti. Türkiye'den yurtdışına iş ya da turizm nedeniyle çıkan kişi sayısının geçen yıl 9 milyonu aştığına işaret eden Arslanalp, Avrupa'da şehir ve organizasyon turlarında büyük oranlı gerilemeler olduğuna dikkati çekti.

Her yılbaşı yoğun turist çeken Paris'in terör saldırıları nedeniyle 2016 yılına sessiz girdiğini anımsatan Arslanalp, “Otellerinde yer bulunamayan Paris, bu yılbaşını oldukça sessiz geçirmişti. Brüksel'deki terör saldırıları da benzer gelişmeleri beraberinde getirdi” diye konuştu.

Milliyet

benelüks ülkeleri benelüks ülkeleri turizm benelüks turu Cem Polatoğlu