şehir turizmi

Şehir turizmi hızla büyüyor, lokomotif Japonya ve Çin!

Turizm 26.09.2018 09:15

UNWTO'nun düzenlediği 'Küresel Kentler Zirvesi'nde şehir turizminin bugünü ve geleceği konuşuldu.

Kısa adı UNWTO olan Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü Güney Kore'nin başkenti Seul'de düzenlediği Şehir Turizmi konferansı bugün sona eriyor.
 
2011'den beri her yıl farklı bir tema ile düzenlenen toplantının  bu yılki başlığı “Kentsel Destinasyonlar ve Yenilikçi Turizm Deneyimleri”ydi.
 
16 Eylül'de başlayıp bugün  sona erecek olan Konusu 7. UNWTO Küresel Kentsel Kent Zirvesi, 2030 Kentsel Gündemi bağlamında kentsel turizmin geleceğini şekillendiren önemli konuları tartışıldı.
Turizmin en hızlı büyüyen türü
 
UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili toplantının açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi:
“Şehir turizm dünyada en hızlı büyüyen segmentlerden biri. Son yıllarda, şehir turizminin artan popülaritesi başta Avrupa olmak üzere ziyaretçi sayısını artırarak, yeni pazarlara ve segmentler için birçok kentsel hedefler açtı. Kentsel turizm konusundaki artan taleple birlikte, aynı zamanda bu tür sürdürülebilirlik, erişilebilirlik, bağlantı ve altyapı gibi kilit konularda yansıtan, hem de turizm disperse edilirken, turistlerin deneyiminin kalitesini garanti etmek önem kazanır.”

Şehirleşme ve kalkınmada kilit

Toplantıda yapılan konuşmalarda; ‘Şehir Turizmi'nin ekonomide, sosyal yaşamda ve dünyadaki birçok kentin coğrafyasında merkezi bir bileşen oluşturduğu, bu özelliği ile kentsel kalkınma politikalarında kilit rol oynadığı belirtildi.

Ulusal turizm birimleri, şehir yetkilileri ve ilgili paydaşlardan üst düzey temsilcilerin katılımı ile gerçekleşen toplantı inovasyon, dijital dönüşüm ve sürdürülebilir kent turizmi tartışılarak konuyla ilgili geleceğe yönelik ortak bir vizyon oluşturuldu.

Toplantıda yapılan konuşmalarda, son yıllarda, şehir turizminde hızlı bir büyüme ve gelişme yaşandığı, şehir turizminin popülaritesinin arttığı konusunda görüş birliğine varıldığı bildirildi.

Şehirler deneyimlerini anlattı

Toplantıya Graz (Avusturya), Lizbon (Portekiz), Torino (İtalya) ve Sevilla (İspanya) şehir turizmi ile ilgili yaptıkları çalışmalar ve deneyimleri  anlattı.

Yapılan değerlendirmelerde günümüzde şehir turizminin en büyük destinasyonunun Avrupa şehirleri olduğu belirtildi. 

Birleşmiş Milletlere göre, 2015 yılında dünya nüfusunun% 54'ü kentsel alanlarda yaşamakta iken bu oran 2030'a kadar yüzde  60'lara ulaşacak.

Şehir Turizmi ITB'de de tartışılacak

Bu arada Şehir Turizmi'nin 2019 yılı ITB Berlin Fuarı'nda da gündem konusu olacağı bildirildi.

Konuyla ilgili olarak IPK adlı araştırma kuruluşunun Şehir Turizmi ile ilgili hazırlamakta olduğu kapsamlı Pazar raporunun ITB Berlin Fuarı sırasında açıklanacağı belirtiliyor.

Konuyla ilgili IPK'den yapılan açıklamada;

- Şehir gezilerinin dünya çapında son 10 yılda turizmdeki genelden daha hızlı büyüdüğü,

- Şehir turizminde günümüzde Avrupa  ülkeleri kentlerinin en çok ziyaretçi alan destinasyonlar olduğu,

- ‘Şehir Turizmi'nin destinasyonu Avrupa şehirleri iken Çin ve Japonya'nın pazarın lokomotifi olduğu,

- ‘Şehir Turizmi'ne katılanların sayısının 2017 yılında 190 milyon ulaştığı 

- Şehir turizminin bu kadar hızlı büyümesinde ‘Ucuzcu' havayollarının etkili olduğu,

- Şehir turizminde Avrupa'nın ençok ilgi gören ve talep alan şehirlerinin Amsterdam, Barselona, Berlin, Kopenhag, Lizbon, Münih, Salzburg ve Talin olduğu,

- Şehir Turizmi'ne katılanların iyi eğitimli ve yüksek kazanç sahibi kesimden oluştuğu, 

- Dünyada genel turizmi katılanların ortalama yaşı 41 iken şehir turizmine katılanların daha genç ve orta yaş gruplarından oluştuğu,

- Şehir turizmine katılanların yüzde 70'inin konaklamada otelleri kullandığı belirtiliyor.

Şehir turizmi

UNWTO, son yıllarda hızla büyüyüp gelişen ‘Şehir Turizmi'ni şöyle tanımlıyor:

“Yönetim, üretim, ticaret ve hizmet gibi tarım dışı temelli ekonomi ile karakterize olan ve ulaşımın düğüm noktası olan doğal nitelikleri ile kentsel bir mekanda gerçekleşen turizm aktivitesi”