ayvalık termal
Haberler / Turizm / Edremit Körfezi'nde termal turizm için yatırımcılar bekleniyor

Edremit Körfezi'nde termal turizm için yatırımcılar bekleniyor

Turizm 23.06.2016 09:52

GMKA yetkilileri, Ayvalık ve Burhaniye'de termal turizme uygun 80 bin dekar alanda faaliyet gösterebilecek girişimcilere çağrıda bulundu.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, GMKA Balıkesir Yatırım Destek Ofisi (BYDO) yetkilileri, Balıkesir'deki yatırım fırsatları için çalışmalarını sürdürüyor.

Yetkililer, Türkiye'de termal turizm alanları kapsamında avantajlı konumda bulunan Ayvalık ve Burhaniye ilçelerinde 3 arazi için yatırımcılarla temaslara başladı.

YATIRIMCILARLA GÖRÜŞMELER YÜRÜTÜLÜYOR

Gömeç'teki Yaşam Termal Tatil Köyü'nün sahibinin termal sondaj izni bulunan araziler için girişimler başlatan BYDO yetkilileri, yatırımcılara çağrıda bulundu. Ayvalık'ta 2 bin 660, Burhaniye'de bin 526 ve Burhaniye Şarköy'de bin 897 hektar büyüklüğünde, sondaj çalışmaları yapılarak alandaki suların fizyokimyasal özellikleri tespit edilmiş termal turizm alanı için yatırımcılarla görüşmeler yürütülüyor.

Söz konusu alanlardaki çalışmalar hakkında ellerinde bir rapor olduğunu belirten BYDO Koordinatörü Candan Şahin, uygun ve istekli yatırımcılarla bu raporları paylaştıklarını bildirdi.

Burhaniye Pelitköy'de de bir termal turizm arazisi olduğunu aktaran Şahin, buradaki bin 906 hektar alanın işletme ruhsatı bulunduğunu ve 1/100.000'lik çevre düzeni planında turizm sahası olarak işaretlendiğini ifade etti.

Yatırım yapabilecek girişimcilerle temaslarının sürdüğünü kaydeden Şahin, bu konuda müteşebbislere yardımcı olacaklarını sözlerine ekledi.