schengen vizesi alma süresi

Bulgaristan Schengen Vizesi'nde kolaylık!

Turizm Emine Pile 16.04.2015
Kışın yıldızı parlayan Bulgaristan, iki günde Schengen Vizesi vermeye başladı. Yaz döneminde ise 'helal otel' konseptine geçti.
Kış turizminde ekonomik otel ücretleriyle büyük patlama yapan Bulgaristan yaz turizmini de canlandırmak amacıyla yeni uygulamaları hayata geçirmeye başladı. Bulgaristan Schengen Vizesi urizm ve Ekonomi Bakanlığı'nı birbirinden ayırarak müstakil bir hale sokan ülkede bir dizi önlem almaya başlandı.

Türk turistler için Bulgaristan Schengen Vizesi

Bulgaristan Turizm Bakanlığı'nın da tavsiyesiyle, Türkiye'den gelen turistler için Bulgaristan İstanbul Konsolosluğu Schengen Vizesi alma süresini Türk turistler için 2 güne kadar düşürdü. Vize alımı, pasaport, nüfus kayıt örneği, biometrik fotoğraf, 3 aylık banka hesap dökümüyle hemen alınabiliyor.

Araplar da gidiyor!

Varna'ya 15 kilometre mesafedeki Altın Kum, 100 bin yatak kapasitesi ile ülkenin en fazla yatak kapasitesine sahip turistik bölgelerinin başında geliyor. Bu bölgedeki oteller de Türkiye'deki potansiyeli göz önünde bulundurarak birçok yeniliğe imza attı. Bölgedeki otellerden International Hotel Genel Müdürü Vladimir Filipov, Avrupa'da hiç görülmeyen Müslüman dostu politikaları olduğunu belirtti. Türkiye'nin yanı sıra Suudi Arabistan, İran, Kuveyt, Katar'dan misafir ağırladıklarını belirten Filipov, bu nedenle domuz ürünleri kullanmadıklarını söyledi.

Türklerin de yatırımı var

Bulgaristan'daki Türkiyeli yatırımcı sayısının artmaya başladığını söyleyen Yakupoğlu, kayak merkezi Pomporova'da Alkoçlar'ın bir tesisi bulunduğunu, Bulgaristan'da yatırım yapmak isteyenlere yüzde 70'e varan teşvikler verildiğini, bunun değerlendirmesi gerektiğine dikkat çekti. 

Feribot seferleri başlıyor

KOŞUKAVAK Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Yakupoğlu, Türkiye'den Bulgaristan'a daha çok kış sezonunda turist geldiğini söyledi. Bulgaristan'a açılan 3 sınır kapısı olduğunu hatırlatarak, dileyenlerin kendi imkanlarıyla gittiği Bulgaristan'a dileyenlerin de otobüsle gittiğini ifade etti. Yakın dönemde İstanbul – Varna arası hızlı feribot seferlerinin de başlaması adına çalışmalar yapıldığını söyleyen Rıfat Yakupoğlu, 1 yıl önce de THY'nin Varna'ya uçuş çalışmaları başlattığını sözlerine ekledi.

Bulgaristan vize Bulgaristan helal otel konsepti Bulgaristan schengen vizesi alma süresi