toki kayabaşı park projesi

TOKİ Kayabaşı parkının danışmanlık ihalesi yapıldı!

TOKİ Uğurcan Tokay 23.02.2016
TOKİ'nin 1 buçuk milyon metrekarelik park projesinde inşaat sonrası danışmanlık hizmeti işinin ihalesi yapıldı.
TOKİ'nin İstanbul Kayabaşı'nda yapacağı 1,5 milyon metrekarelik Park Alanına Ait Uygulama Projeleri, İnşaat Sonrası Danışmanlık Hizmet Alımı İşi için ön yeterlilik ihalesi yapıldı.

Değerlendirmeden sonra ihale

Kayabaşı'nda yapılacak dev park için İnşaat Öncesi, İnşaat Aşaması Ve İnşaat Sonrası Danışmanlık Hizmet Alımı İşi (Ön Yeterlik)  ihalesinin ilk oturumu gerçekleştirildi. Projeyi yapmak için  ‘Ön Yeterlilik İhalesi'ne 18 firmanın katıldığını aktaran Turan, değerlendirmeden sonra ihaleyi sonuçlandıracaklarını aktardı.

1,5 milyon metrekare yeşil alan

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), İstanbul'u 1,5 milyon metrekare büyüklüğünde bir yeşil alana kavuşturuyor. Kayaşehir vadisinde kurulacak yeşil alanın 5,5 kilometre uzunluğunda olacağını belirten TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, “Kayaşehir merkezinden Fenertepe'ye doğru uzanacak sahada; koru alanları, parklar, bisiklet ve yürüyüş parkurları, dinlenme ve piknik alanları ile vatandaşların birincil ihtiyaçlarını karşılayacak sosyal tesisler olacak. Kayaşehir'e değer katacak proje ile burada yaşayan insanlarımız yeşil alanla daha çok buluşacak” dedi.

Projede üç ana meydan

TOKİ'nin Kayabaşı'nda yapacağı dev park üç ana meydan ve bu meydanları destekleyen alt meydanlardan oluşuyor.  Projede ayrıca, tarım alanlarının izleri meyve bahçelerine taşınarak,  meyve ağaçları tasarlandı. Kayabaşı'nda yapılacak dev parkta İstanbul'un tarihi ile özleşmiş bitkilere de yer verilecek.

Yeni şehircilik

Artık, yatay mimari, bol yeşil ve şehircilik sosyal dokusu olan kentler inşa ettiklerini vurgulayan Turan, “Geleneksel semt kültürünün gelişimine zemin hazırlayan mahalle konsepti ve mutlak kalite prensibini, tüm projelerimizde hayata geçiriyoruz. Farklı ekonomik katmanlardaki insanları bir araya getiriyoruz” dedi.

toki kayabaşı parkı kayabaşı park projesi TOKİ Başkanı M. Ergün Turan