rize güneysu

Rize Güneysu'da evler yerel mimariyle inşa ediliyor

TOKİ 18.11.2017 15:23

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın evinin de bulunduğu Rize'nin Güneysu ilçesi yerel mimariyle inşa edilen evler bölgeyi değiştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rize'de, 13 yıl önce beton yapılaşmayı eleştirip, yöresel şiveyle ‘Hayin, köti evler yapayisunuz' diyerek, yöre mimarisine uygun ev yapılmasını istemesi, etkisini gösterdi.

Erdoğan'ın bu isteği, kent genelinde etkisini gösterdi. O günden bu yana Rize'de, yöre mimarisine göre inşa edilen hastane, okul, kültür merkezi, stadyum ve hükümet konağı gibi 70'ye yakın kamu binası ile çok sayıda özel konut, kentin mimari açıdan görünüşünü de değiştirdi.

Rize mimarisinin en fazla uygulandığı yerlerin başında ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın evinin de bulunduğu Güneysu ilçesi geliyor. İlçedeki hastane, kültür merkezi, öğretmenevi, halk eğitim merkezi, hükümet konağı ve okul binaları, yöre mimarisine uygun yapıldı. TOKİ'nin yaptığı 39 konut ve 25 iş yeri de yöre mimarisine uygun inşa edildi. İlçe girişinde yapımı süren Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nin konut inşaatları da ahşap mimariye uygun şekilde inşa ediliyor. İlçede başlatılan projeyle beton binalar, ahşap giydirmeyle kaplanınca, ilçenin çehresi de değişti.