TOKİ 2012'YE HIZLI GİRİYOR
Haberler / TOKİ - Emlak Konut GYO / TOKİ 2012'YE HIZLI GİRİYOR

TOKİ 2012'YE HIZLI GİRİYOR

TOKİ - Emlak Konut GYO 31.12.2011 11:52

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), her branştan sporun yaygınlaşması amacıyla Doğu illerine dünya standartlarında modern spor kompleksleri inşa edecek.

İdare, Batman, Sivas, Malatya ve Gaziantep'e dev spor kompleksleri yapmayı planlıyor.

Batman'a yapılacak komplekste, 15 bin kişilik stadyumun yanı sıra bir kapalı, iki de açık tenis kortu ile 500 seyirci kapasiteli yarı olimpik yüzme havuzu da bulunuyor.

Kayısısıyla ünlü Malatya'ya inşa edilecek spor komplesinde ise kayısıyı andıracak şekilde turuncu rengi baskın olacak. TOKİ, Malatya spor kompleksinin ihalesini 11 Ocak 2012'de gerçekleştirecek.

TOKİ, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile işbirliği yaparak Türk sporunu dünya standartlarına kavuşturmayı amaçlıyor. TOKİ, bu amaçla ilk olarak Galatasaray Spor Kulübü için 52 bin seyirci kapasiteli Seyrantepe Stadı'nın yapımını tamamlayıp, Gençlik ve Spor Bakanlığı'na teslim etti. Afyonkarahisar Spor Kompleksi'nin inşaatı da devam ediyor.

İdare, 2013'te Akdeniz Oyunları'nın yapılacağı Mersin Stadı'nın ihalesini de 22 Kasım 2011'de gerçekleştirdi. TOKİ, spor yatırımları kapsamında Doğu illerine dev tesisler yapacak. Malatya'ya yapılacak spor kompleksinde 25 bin kapasiteli stadyum ile bin seyirci kapasiteli olimpik yüzme havuzu, 4 bin seyirci kapasiteli kapalı spor salonu yer alacak.

Aynı proje kapsamında Malatya İl Spor Müdürlüğü hizmet binası da inşa edilecek. İhalesi 11 Ocak 2012'de yapılacak komplekste yer alacak stat, kayısısıyla ünlü Malatya'nın dokusuna uygun olacak şekilde kayısı rengi inşa edilecek.

BATMAN'A TENİS KORTLU STAT

Batman'a yapılacak spor kompleksinde yer alacak stadyum, 15 bin seyirci kapasiteli planlandı. Komplekste 3 bin seyirci kapasiteli kapalı spor salonunun yanı sıra, bin seyirci kapasiteli kapalı spor salonu ile 250 seyirci kapasiteli bir başka kapalı spor salonu daha yapılması hedefleniyor.

Komplekste ayrıca 500 seyirci kapasiteli yarı olimpik yüzme havuzu, 4 katlı 2 bin metrekare kapalı alanlı gençlik merkezi binası, 100 yatak kapasiteli kamp eğitim merkezi, 8 adet lojman, 2 bin metrekare kapalı alanla, il müdürlüğü hizmet binası ile bir adet kapalı tenis kortu, iki adet de açık tenis kortu da bulunacak.

YİĞİDOLAR'A 33 BİN KİŞİ KAPASİTELİ STAT

Sivas'a yapılması planlanan spor kompleksinde ise 33 bin seyircili stadyum yer alacak. Bin seyirci kapasiteli olimpik yüzme havuzu, bin seyirci kapasiteli kapalı spor salonu, 2 adet 500 seyircili sentetik çim yüzeyli futbol sahası, 60 yatak kapasiteli eğitim merkezi, müstakil halter salonu, gençlik merkezi binası, il müdürlüğü hizmet binası ile 10 daireli lojman Sivas'a yapılacak komplekse yer alacak.

İdare, bünyesinde Gaziantep'e de 33 bin seyirci kapasiteli stadyum bulunan bir spor kompleksi inşa edecek. Komplekste bin seyircili bireysel spor branşlarına uygun sor salonu, 2 adet bin seyircili çok amaçlı spor salonu, 8 daireli lojman binası, 4 bin metrekare kullanım alanlı il müdürlüğü hizmet binası da bulunacak.