Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da 214 eseri toplu açılış töreniyle hizmete açtı

Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da 214 eseri toplu açılış töreniyle hizmete açtı

SondakikaHaberleri 15.01.2014 07:58

Ankara'da 214 eser Başbakan Erdoğan'ın katıldığı toplu açılış töreniyle hizmete alındı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Büyükşehir Belediyesince Arena Spor Salonu'nda düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, toplam 317 milyon lira değerindeki 214 eserin hayırlı olmasını diledi.Temel atma törenlerine katılmadığını, sadece açılış törenlerine gittiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, “Çünkü geçmişte temel attılar ama attıkları yerde kaldı. Biz temel attık, tarih verdik ondan sonra da açılışlarını yaptık” dedi. Erdoğan, Ankara'da 16 köprülü kavşak ve köprü, 11 üst geçit, yeşil alan düzenlemeleri, Sincan Hanımlar Lokali, Kazan Aile Yaşam Merkezi, Elmadağ Kültür Merkezi ve Hacı Bayramı Veli Camisi çevre düzenlemesinin devamı niteliğindeki katlı otoparkın açılışını gerçekleştirdiklerini belirtti. Millete hizmet etmenin, yatırımlar gerçekleştirmenin bir heyecan, aşk meselesi olduğunu, sevdası, aşkı, heyecanı olmayanların bunları yapamayacağını vurgulayan Başbakan Erdoğan, AK Parti iktidarı döneminde yapılanların ortada olduğunu, milletin bunları yaşayarak gördüğünü söyledi. Ankara'da 2 metro hattının test sürüşleri dahil bitmiş olduğunu ve yakın zamanda resmi açılışlarının yapılacağını belirten Erdoğan, metroların da açılmasıyla Ankara'nın toplu taşımada çok farklı bir süreci yaşamaya başlayacağına işaret etti.

Başbakan Erdoğan, “11 yıldır bakanlıklarımızla, belediyelerimizle, tüm ekibimizle Türkiye'nin efendisi olmadık, Türkiye'nin hizmetkarı olduk. ‘Uzun ince bir yoldayız, gidiyoruz, gündüz gece' dedik, gündüz demedik, gece demedik yürüdük. Aşkla, şevkle, heyecanla yürüdük bu yolda. Durmadık, bundan sonra da yürümeye devam edeceğiz. Çünkü bizim bu ülkede ideallerimiz var, hizmet aşkımız var, bizim bu ülkede muassır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkma hedefimiz var” diye konuştu. Salondakilerin “kıskananlar çatlasın” ve “dik dur eğilme, bu millet seninle”  tezahüratları üzerine Erdoğan, “Yine de çatlamasın be, onlar da anlayacak, bilecekler, beraber bizimle yürüyecekler. Dik duracağız, diklenmeyeceğiz. Yolumuza öyle devam edeceğiz” diye konuştu.

"17 Aralık operasyonu Türkiye'de milli olan ne varsa ona kasteden bir operasyondur"
Erdoğan, 17 Aralık'ta İstanbul merkezli başlatılan operasyonda hükümete yönelik çok ağır bir saldırının uygulamaya konulduğunu belirterek, şöyle konuştu:
“Görüntüye yolsuzluk iftiralarını koydular, yolsuzluk iftirasıyla asıl niyetlerini gizlemek istediler. Yolsuzluk iftirasıyla Türkiye üzerinde oynamak istedikleri oyunu, millet kurdukları, milli iradeye kurdukları tuzağı gizlemek istediler. 17 Aralık operasyonu Türkiye'de milli olan ne varsa ona kasteden bir operasyondur. Milli iradeyi hedef adılar, milli bankamız Halkbankı hedef aldılar, milli çıkarlarımızı hedef aldılar. O Halkbank ki biz geldiğimizde değeri 1 milyar doların çok altındaydı ama şimdi ederi 25 milyar dolar. Bunu hazmedemediler, bunu kıskandılar, görev zararıyla bize devredilen bu bankaları, Ziraat Bankasını, Halkbankı, Vakıfbankı hamdolsun bu dönemde hepsi karlı bankalar haline gelirken, dünyada da farklı bir şekilde ederi arttı.

Küresel ölçekte önemli olan, tamamen milli olan büyük yatırımlarımızı hedef aldılar. 3. havalimanını, 3. köprüyü hedef aldılar, Marmaray'ı kıskandılar, yeni yapılan denizin altındaki tüp geçitleri hedef aldılar, Ankara-İstanbul arasındaki, Eskişehir- İstanbul Hızlı Treni'ni hedef aldılar, İstanbul-İzmir arasındaki otoyolu hedef aldılar, bunların yapılmasını istemediler. Çünkü bunlar Türkiye'ye farklı bir şekilde çıtayı yükselterek hedef yakalatıyordu. Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi'ni, çözüm sürecini hedef aldılar. Bu ülkenin Milli İstihbarat Teşkilatını hedef aldılar.”

Melih Gökçek
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de konuşmasında toplu açılışı gerçekleştirilen eserlerin Ankara'ya ve Türkiye'ye hayırlı olmasını dileyerek, "Ankara, Başbakanımızı çalışmalarında örnek almaya devam edecektir. Değerli Başbakanımızın zor günlerden geçtiğini biliyoruz, Türkiyemiz ve Sayın Başbakanımız, 12 senedir pek çok badireden ve sıkıntılardan geçerek bugünlere geldi. İnşallah dün olduğu gibi önümüzdeki günlerde de bu badireleri atlatacağına inanıyoruz. Allah yar ve yardımcısı olsun" şeklinde konuştu.
AA