Gayrimenkul Sertifikası
Haberler / SondakikaHaberleri / Gayrimenkul Sertifikası büyük ilgi görecek

Gayrimenkul Sertifikası büyük ilgi görecek

SondakikaHaberleri 08.03.2017 10:37

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) öncülüğünde hayata geçirilen Gayrimenkul Sertifikasının detayları bugün açıklandı.

Konut sahibi olmak isteyenlere yeni fırsatlar sunacak olan Gayrimenkul Sertifikası uygulaması ilk kez Makro İnşaat'ın Park Mavera 3 projesi ile halka sunuluyor. 

Gayrimenkul sektöründe önemli bir yatırım fırsatı sunacak olan Gayrimenkul Sertifikası hakkında bilgiler veren TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, proje ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Turan “İlk adımı atıyoruz. Piyasalar için yeni bir model. Yerli ve yabancı yatırımcıların yanı sıra küçük yatırımcıları da cesaretlendirecek” açıklamasında bulundu.

Farklı gelir grupların aynı projeye yatırım yapabilir konuma getireceğini söyleyen Turan “Farklı gelir grupları aynı yatırım ortamında buluşacak. Gayrimenkul Sertifikası İhracı yolu ile hem biz hem iştirak şirketlerimiz tarafından kullanılacak bir finansman metodu olacak” dedi. 

Gayrimenkul sektöründe yaşanan son gelişmeleri de anlatan Mehmet Ergün Turan “2016 yılında hain darbe girişimine rağmen TOKİ 65 bin konutla tüm zamanların üretim skalasını geçti. 19 yılda 43 bin konut üretti. Sadece 2016 da 65 bin konut üreten bir idare konumuna geldik. TOKİ ilkleri barındıran bir idare.  Gayrimenkul Sertifikası'nı ilk Başakşehir Park Mavera projesinde uygulayacağız. TOKİ garantör kuruluş olacak. Tam şeffaflık sağlanacak. İnşaat ve kount sektörü nitelik olrak da nicelik olarak da gelişiyor. Sektör başta kentsel dönüşüm olma üzere yeni yatırım fırsatları sunacak. Gayrimenkul sertifika programı sektöre yeni bir soluk getirecek ve sektör aktörleri tarafından büyük ilgi görecek” açıklamasında bulundu.