nazmi durbakayım

Nazmi Durbakayım “Devlet bize arsa versin”

Şirket haberleri 27.01.2017 08:57

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, arsa maliyetlerinin yüksekliğinden yakındı, devletin bu konuda destek olması gerektiğini söyledi.

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, konut kredisi faizleri ve arsa maliyetlerinin yüksekliğiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Durbakayım, devletin müteahhitlere arsa desteği vermesi gerektiğini belirtirken, bankaların konut kredisi faizlerine de değindi. İşte Nazmi Durbakayım'ın açıklamaları…

Cayma hakkındaki düzenleme müteahhitlerin lehine

“Bugün 100 liraya aldığım bir değer piyasa şartlarında 120 olduysa neden 100'e vereyim. Bu çıkan kanun bir adalet aslında. Cayma hakkında yeni yapılan düzenleme yapımcı firmaları koruma altına aldı”

Fiyatlar düşecek algısı oluşturmamak gerek

“Alıcı her zaman bekler. Faizlere bakıyor, fiyatlar düşüyor mu hep araştırıyor. İstanbul'da fiyatların düşeceği beklentisini yayarsanız, faizleri en dibe de çekseniz insanlar yine bekler. Bunun teknik olarak mümkün olmadığını kesinlikle anlatmak lazım. Herkesin bir maliyeti var. Elinizde çok ürün varsa bazılarını uygun satarsınız ancak yeni ürünlerini bu şekilde satamazsınız, çünkü belli bir maliyetiniz var. Bu dönemde beklemek yerine, alım yapmak lazım. 240 ay dediğimiz konu, bu işin tabelası”

Devletin bize arsa vermesi lazım

“Arsa girdisini aşağıya çekmek lazım, devletin müteahhitlere arsa vermesi lazım. Arsada bizim adımız geçmesin. Arsa girdisi bugün yüzde 50 ile 80 arasında değişiyor. Arsayı devlet versin, biz sadece mal ettiğimiz yerin maliyetini alalım. Benim aldığım paranın yüzde 65'i arsa için”

240 ay vade önemli bir mesaj içeriyor

“20 yıl vadeli konut kredisinin bir diğer anlamı, bankaların Türkiye'nin yarınlarına güvendiği anlamına geliyor. Bu da çok önemli bir gelişme”

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com