BASF

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde BASF tercih edildi

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 16.11.2016
Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde oluşabilecek korozyon hasarlarına ve kiriş bağlantılarının ağır yüklere dayanması çözümleri için BASF tercih edildi.
Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde dünyanın lider kimya şirketi BASF'ın tercih edilmesinin elbette sebepleri var. Köprü yapımı sırasında beton dökümlerini kolaylaştıran BASF aynı zamanda güvenilir, dayanıklı ve uzun bir servis ömrü sunuyor. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde BASF'nin Master Builders Solutions markalı MasterProtect, MasterEmaco, MasterFlow, MasterRoc ve MasterGlenium serisi ürünleri kullanıldı.

<a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=Yavuz+Sultan+Selim+K%c3%b6pr%c3%bcs%c3%bc'>Yavuz Sultan Selim Köprüsü</a>

Geçtiğimiz Ağustos ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı gerçekleştirilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü, BASF tarafından geliştirilen MasterFlow Grout'ları üzerine inşa edilirken, MasterProtect ürünleri ile korozyon hasarlarına karşı korunuyor. Üzerine yapılması planlanan raylı sistem, Marmaray ve İstanbul Metrosu ile entegre edilerek Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve yapımı devam eden 3. Havalimanı'nı birbirine bağlayacak. Edirne'den İzmit'e kesintisiz yolcu aktarılmasına olanak sağlayacak olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü, korozyona sebep olan yüksek klor ataklarına maruz kalıyor. BASF Master Builders Solutions uzmanları tarafından Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne özel olarak geliştirilen çözümler sayesinde köprünün betonarme ayakları MasterProtect 8000 CI (korozyon inhibitörü) ile korunurken, sürekli klor atağına maruz kalacak beton yüzeylerin yapısal onarımı için klor iyon geçirimsizliği düşük MasterEmaco S488 CI ürünü geliştirildi. MasterProtect 8000 CI korozyon koruma sistemi ile köprü elemanlarının planlanan servis ömrü boyunca sorunsuz bir şekilde hizmet vermesi sağlandı. 

BASF Yavuz Sultan Selim Köprüsü