İnşaat Sektöründe Türkiye’nin Dünyadaki Konumu ve Gelecek Projeksiyonu

Türkiye'deki konut satışında balon etkisi var mı?

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 11.12.2014
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği MÜSİAD, "İnşaat Sektöründe Türkiye’nin Dünyadaki Konumu ve Gelecek Projeksiyonu" konulu raporu sundu
İnşaat ve Çevre Sektör Kurulu Başkanı Burhan Özdemir ve Yardımcıları Reha Yeltekin ile Mehmet Çankaya tarafından yapılan sunumda, konut satışları ve 2014 yılındaki gelişmeler aktarıldı.

Türkiye'de konut satışlarında balon etkisinin olamayacağını belirten MÜSİAD İnşaat ve Çevre Sektör Kurulu Başkanı Burhan Özdemir, "17-25 Aralık girişimleri olmasaydı konut satışında yeni bir rekor kırmış olacaktık” şeklinde konuştu.

"Konutta balon olmaz çünkü biz konutta krediye endeksli alımı haddinden fazla yapmıyoruz bu oran bizde yüzde 40'lara denk geliyor” diyen Özdemir, "17-25 Aralık olaylarından ve 2014'ün başındaki siyasi çalkantıdan dolayı dolar yükseldi. Doların ateşini almak için faizler arttırıldı ve halen bizim istediğimzi seviyeye gelmiş değil konut sektörü faizleri" şeklinde konuştu.

Konut satışında 2013 rekor yılı

Çevre Sektör Kurulu Başkanı Burhan Özdemir, "2014 yılının ilk çeyreğinde yaşanan konut satışında yaşanan artış, 2013 yılındaki oranı aşamamıştır. 2013 yılı rekor yılıdır bu alanda." diye konuştu.

Şuan ki 30 milyar dolarlık müteahhitlik hasılatının 100 milyar dolara çıkarmak gerektiğini vurgulayan Özdemir,  "Ortadoğu'da Suudi Arabistan, Irak, İran, Afrika'da Cezayir, Libya, sahra altı ülkelerin muazzam bir konut ihtiyacı var. Bu ülkeler buradaki hükümetler çok ciddi bir şekilde konut yapmaya başladılar ama bizim gibi planlayamıyorlar. Bizim TOKİ gibi son 6 yılda 600 bin konut yapmış bir kurumumuz var. Biz TOKİ eliyle bu ülkelere açılırsak ve hükümetler arası sözleşmeler imzalarsak, o zaman bizim yurt içindeki, yurt dışına açılmaya çalışan firmalarımıza çok ciddi bir alan açmış oluruz. TOKİ şemsiyesi altında bu firmaları biz o alanlara taşırsak 3-4 sene sonra bu firmalar orada kendi başlarına iş yapabilirler. Bizim devlet eliyle oralara açılmamız gerektiğini biz düşünüyoruz.” dedi.

MÜSİAD Burhan Özdemir konutta balon