İnşaat Sektörü Zirvesi

Türk müteahhitler yurtdışında birleşecek mi?

Sektörden Haberler Emine Pile 04.02.2015
Yurtdışında bazı ülkelerde yaşanan kriz nedeniyle müteahhitlere ‘birleşin’ önerisi geldi.
Başbakan ve sektörün üst örgütlerinin katılımıyla geçen hafta yapılan İnşaat Sektörü Zirvesi'ni değerlendirmek amacıyla yapılan toplantıda konuşan Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, 141 üyesi bulunan birliğin yurtdışında gerçekleşen inşaat yatırımlarının yüzde 90'ını üstlendiğini belirterek, “Ancak yurtdışında Türk firmaları olarak birleşip hareket edersek hem daha büyük işler alırız, hem de daha az indirim yapmış oluruz” diye konuştu. 

İran'a karşı Irak'ta çalışan müteahhit desteklenmeli

Irak, Libya ve Rusya pazarında yaşanan daralmaya işaret eden Mithat Yenigün, “Rusya'da sorunlar daha 2 yıl devam edecek görünüyor. Ancak Irak'ta işler düzelmeye başladı. Ayrıca çok iyi bir geri dönüş veriyor. Burada yapılan işlerin Türkiye'ye dönüş oranı yüzde 80. Sadece bu pazarda sözleşmesi yapılan 2.5 milyar dolarlık iş var. Eğer Eximbank bu pazar için destek verirse 2015 yılı ciromuz daha yüksek çıkabilir. İç pazara borç verir gibi para vermeli” dedi. Yenigün, İran'nın Irak piyasasına girmeye başladığını duyumunu aldıklarını, bu nedenle daha fazla özen göstermeleri gerektiğini söyledi. 

Cezayir'de müşavirlerle müteahhitlerin yolu açılsın 

Büyük müteahhitlik firmalarının birikimlerini aynı zamanda enerji ve turizm alanında değerlendirdiğine işaret eden Yenigün, bu alanda Türk firmaları için Cezayir ve diğer sahra altı bölgelerinde yatırım imkanı olduğunu söyledi. Başbakan'a Cezayir örneğini verdiklerini anlatan Yengün şu öneriyi sundu: “Cezayir turizm alanında Türkiye'nin 30 yıl önceki haline benziyor. Eskiden turizmden 300 milyon dolarlık gelir elde ederken, bugün 30 milyar dolarlık bir gelire sahibiz. Eğer Türkiye burada müşavirlerini öne çıkararak bu ülke için bir turizm master planı yapabilirse, müteahhit olarak giden firmalarımız daha sonra bu ülkede işletmeci de olacaktır. Benzer durum Namibya için de geçerli. Bu ülkeye Çin firmaları sınırsız finansman kaynaklarıyla gelip, kötü kalitede iş yapıyorlar. Bu pazarda Türk firmalarının öne çıkması için hükümet tarafından desteklenmesi ve verilen hibe kredi oranlarının yükseltilmesi gerekiyor.” 

Amerikalı Eximbank ile İngiltere'den bir bankanın kendilerine Afrika ülkelerinde yapacakları işler için limitsiz destek teklifi sunduklarına işaret eden Yenigün, ancak henüz bu konuda bir işbirliği yapmadıklarını söyledi. Hükümetin vereceği desteklerin firmaların büyümesine katkı sağlayacağını kaydeden Yenigün, bugün Amerikalı bir firmanın 45 bini kişiyi çalıştırırken, bir Türk firmasının 1500 kişiyi çalıştırdığını belirterek, “Hükümet bu destekler için firmaların birleşmesini isteyebilir” diye konuştu. 

“Kefalet Bonusu” uygulamasına geçilecek mi? 

Öte taraftan yurtiçinde yapılacak büyük kamu projelerinde teminat mektubu yerine Kefalet Bonusu uygulamasına geçilmesi gerektiğini öneren TMB Başkanı Yenigün, “Bu sistem yüklenicilerin işverene karşı olan yükümlülüklerini yerine getirmemesi veya işverenin yükleniciye borcunu ödeyememesi durumunda kefilin sözleşmede öngörülen miktarı alacaklı tarafa ödeyeceğini garanti eden bir yasal sözleşme modelinden oluşuyor. Projelere getirilecek sigorta ile aşırı düşük teklifler önlenerek, işlerin zamanda ve kalitede tamamlanması sağlanacak" dedi.

Leyla İlhan/Dünya

müteahhitlik yurtdışı müteahhitlik Mithat Yenigün İnşaat Sektörü Zirvesi