Müteahhitlik ve konut sektörü

Türk müteahhitler dünyada büyük başarılar elde etti

Sektörden Haberler Emine Pile 06.02.2015
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybeci, inşaat sektörünün temsilcileri ile biraraya gelerek basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Bakanlıkta Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası Başkanı Celal Koloğlu, Türk Müşavir Mühendisler ve Mimarlar Birliği Başkanı Demir İnözü, Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği Başkanı Aziz Torun ve Konut Yatırımcıları ve Geliştiricileri Derneği Başkan Yardımcısı Ziya Yılmaz'ı kabul etti. 

Müteahhitlik ve konut sektörünün ekonominin lokomotifi olduğunu vurgulayan Zeybeki, bu sektörün önem taşıdığını belirtti. Sektör temsilcileri ile sık sık biraraya geldiklerini söyledi. Türk müteahhitlerin yurt dışında da büyük başarılar elde ettiğini ifade eden Zeybekci, "Müteahhitlerimiz şimdiye kadar dünyada 301 milyar dolarlık bir proje üstlenmiş. Bunun 56 milyar doları Rusya Federasyonu'nda, 45 milyar doları Türkmenistan'da, 29 milyar doları Libya'da, 22 milyar doları Irak'ta, 19 milyar doları Kazakistan'da, 15 milyar doları Katar'da, 14,5 milyar doları Suudi Arabistan'da. 11 milyar dolar Cezayir'de, 10 milyar dolar Azerbaycan'da, 9 milyar dolar BAE'de, 70 milyar dolar da diğer ülkelerde yatırımlar yapıldı" diye konuştu.

2014'te 23 milyar dolarlık müteahhitlik hizmeti verildi

Müteahhitlik sektörü açısından 2013'ün 33 milyar dolarla rekor yılı olduğunu belirten Zeybekci, 2014'te tüm çevresel olumsuzluklara rağmen 23 milyar dolarlık müteahhitlik hizmetinin hayata geçirildiğini bildirdi.

Zeybekci, dünyada Türk müteahhitliğinin başarılı örneklerini gördüklerini kaydederek, daha iyisini yapabilmek için çalışmak gerektiğini belirtti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile inşaat sektörü temsilcilerinin yaptığı toplantının son derece pozitif geçtiğine değinen Zeybekci, bu toplantıları daha sık gerçekleştireceklerini dile getirdi.

Şeffaflık Paketi ile gri alanları ortadan kalkacak! 

Bakan Zeybekci, Şeffaflık Paketi'ndeki son durumun sorulması üzerine, Türkiye'de gri alan oluşturan tüm sebeplerin ortadan kaldırılması gerektiğini vurguladı.

Hükümet olarak büyük projeler başardıklarını vurgulayan Zeybekci, "Yerelleşme için imarlar konusunda mutlaka çalışma yapılmalı. İstanbul, Ankara, Bursa gibi gelişme hızı yüksek illerde bazı sıkıntılar var. Büyükşehir Yasası'ndan önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Encümeni, Meclisin karar alma yetkisi... Türkiye'nin en kıymetli alanlarının olduğu bir sahil belde belediyesinde 3 kişilik encümene siz bir anda milyar dolarlık rantlara karar verebilen bir yetki verdiğinizde, buralarda sıkıntı çıkması son derece normaldir. Bu sıkıntıları ortadan kaldırmamız gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.    

Zeybekci, spekülasyona meydan vermemek gerektiğinin altını çizerek, Şeffaflık Paketi'nin sadece gayrimenkul ve imar alanlarından oluşmadığına dikkati çekti.

AA

Nihat Zeybekci inşaat patronları müteahhitlik ve konut sektörü Şeffaflık Paketi