taşyapı ercan havalimanı

Taşyapı, KKTC Ercan Havalimanı'nı yeniliyor!

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 13.02.2015
Taşyapı, KKTC, Lefkoşa'da bulunan Ercan Havalimanı'nın işletmesini 25 yıllığına kiralayınca, havalimanını baştan aşağı yenilemek için düğmeye bastı.
Taşyapı, KKTC Ercan Havalimanı'nın yapacağı 220 milyon Euro'luk yatırım için dün bir temel atma töreni gerçekleştirdi. KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç katıldığı törende KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu'nun olmaması dikkat çekti. 

taşyapı kktc ercan havaalanı

48 ay sonra yepyeni!

Ercan Havalimanı'nın yenilenmesi 48 ayda tamamlanacak. Proje kapsamında 157 bin metrekarelik kapalı alan oluşturulacak, 8 körük ve 18 açık uçak park yeri hizmete girecek. 

Pist uzunluğunun 3 bin 200 metre olması ve yolcu kapasitesinin yıllık 10 milyona çıkarılması planlar arasında. 

Proje dahilinde 1500 araçlık kapalı ve 1500 araçlık açık park yeri, CIP ve VIP salonları da bulunacak. Yaklaşık 2 bin 500 yeni istihdam sağlanacak.

Yeni Ercan'da “sakıncalı bagaj imha sistemi” de devreye sokulacak. Yolcudan alınan bagajların özel sensörlerle taranacağı sistemin, dünyada sadece 3 havaalanında bulunduğu belirtiliyor.

"Avrupa'da havayolu şirketi kuracağız"

Taşyapı Yönetim Kurulu Başkanı emrullah turanlı, ambargoları kırmak için havayolu şirketi kuracaklarını söyledi. Turanlı şöyle devam etti:
“BM ya da uluslararası toplumun, KKTC'ye ‘uçuş yapamazsın' diye bir yasağı yok. Bu ambargoyu kırabilmek için Avrupa'da bir havayolu şirketi kuracağız. Çünkü bir havayolu şirketinin dava açması gerekiyor. Avrupa merkezli bu şirket, tarifeli sefer başlatacak. Engel olunmasını bekliyoruz. O zaman da Avrupa mahkemeleri ve AİHM'e kadar tüm alanlarda dava üzerine dava açacağız. Ercan inşaatı bitene kadar da davalar sonuçlanmış olur. Yatırımcıyım, hakkımı sonuna kadar arayacağım.”

Taşyapı kktc ercan havalimanı taşyapı havalimanı