Seferihisar

Seferihisar'da 300 milyonluk gayrimenkuller ortalığı karıştırdı

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 22.09.2015
Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, değeri 300 milyon lirayı bulan 5 arazinin satışı için belediye meclisinden yetki aldı.
Başkan Soyer, meclisi olağanüstü toplantıya çağırdı ve içinde iki otelin bulunduğu araziler de dahil olmak üzere beş gayrimenkulü satışa çıkardı. Ak Parti ilçe Başkanı Nişancı, konuyu yargıya taşıyacaklarını açıkladı.

Seferihisar Belediye Başkanı Soyer, rayiç bedeli 300 milyonu bulan yeni yerlerin satışı için yetki aldı. AK Parti ilçe Başkanı Nişancı, "Yargıya gideceğiz" dedi 

Egedesonsoz.com'dan Fatih Yapar'ın haberine göre, Soyer'in satış listesinin başında Club Resort Atlantis yer alıyor. Antalya merkezli Neptün Oteller Zinciri'ne bağlı 4 yıldızlı denize sıfır oteli, şu anda Onur Air'in sahibi Cankut Bagana'nın aile bireyleri işletiyor. 

Soyer, imar planlarında Atlantis Otel'in şu anda kullandığı 33 bin metrekarelik 3025 ada 1 parsel, 39 bin metrekarelik 3026 ada 3 parsel ile 3 bin 49 metrekarelik 3049 ada 1 parsel için satış yetkisi aldı. 

'Yargıya taşıyacağız' 

Başkan Soyer'in satma kararı aldığı yerler listesinin ikinci sırasında 5 yıldızlı Euphoria Aegean Resort 6' Spa yer aldı. Soyer, toplam 52 bin metrekare alana sahip 1081 ada 1 parsel için de yetkiye sahip oldu. Otelin mülkünün bu kez kullanıcıya geçişine imkan sağlanacak. Otelin sahibi, Çeçen asıllı İsmail Pepiev. Geçen aylarda otelin karşısındaki adayı şirkete 1 milyon 350 bin liraya satan belediye, bu kez otelin bulunduğu alanı satmış olacak. Satış listesinde Başkan Soyer'in ailesi tarafından işletilen Güneş Turizm'e ait Teos Tatil Köyü ile Doğanbey'deki 5 dönümlük arsa da yer aldı. Karar, oyçokluğuyla meclisten geçti. Eski Belediye Başkanı, AK Parti İlçe Başkanı Hamit Nişancı, "konuyu yargıya taşıyacaklarını söyledi. Nişancı, "Söz konusu yerler halkındır" diye konuştu. 

'Buraları belediyenin işletmesi doğru değil'

Seferihisar Belediye ödenmiştir. Satış kararı Başkanı Tunç Soyer. konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

"2009 öncesi görev yapan Belediye, 61 adet yer satışı yapmıştır. Bizim dönemimizde satışı yapılan en büyük parsel, Hamit Nişancı belediye başkanıyken İngiliz bir firmaya satılmıştır. 

Daha sonra bu satış İngiliz firma tarafından iptal edilmiş, iptalden doğan borçlar da yine bizim yönetimimiz tarafından alınan araziler turistik tesis alanı. Belediyenin işletmesi mümkün olmayan ve doğru olmayan araziler. Bu arazilerden mevcut durumda kira bedeli alıyoruz ama mülkiyet bedeli almanın, yani satmanın daha doğru olacağı düşünüldü. Bu satışlar, en açık şekilde gerçekleştirilecek ihalelerle gerçekleştirilecek olup, kiracılarına satış yapılacak olduğunu ifade etmek gerçek dışıdır."

Seferihisar Tunç Soyer