golfkent

Parlamenterler, Ankara Golfkent'ten arsa satın aldı

Sektörden Haberler 14.07.2016 13:57

TURYAP’ın gayrimenkul geliştirme projesi Ankara Golfkent’in planları hazırlanmış 103 metrekarelik arsasını parlamenter kooperatifi satın aldı.

2640 konutluk projenin 2. etabında bulunan 639 konutluk arsada eski, yeni parlamenterler ve yüksek yargı mensupları yaşayacak. 

Eski ve yeni parlamenterlerin yanı sıra büyükelçiler, yabancı misyon, yüksek yargı mensuplarının da aralarında bulunduğu kooperatifi kuran vekiller Ankara-Eskişehir Yolu üzerinde bulunan 1 milyon 260 m2 ‘lik Golfkent'in 103.000 m2'lik arsasını satın aldı. Ruhsatı alınmış projenin yapımına çok yakında başlanıp 18 ayda tamamlanması, vekillerin burada oturması planlanıyor. TURYAP'ın gayrimenkul geliştirme ve yatırım projesi Ankara Golfkent'in adı, bütünlüğü ve bina figürleri korunurken, 4 etaptan oluşan projenin fazları adlandırılacak. Parlamenterlerin aldığı projenin ikinci etabının adıysa Parlamenter Kent olacak. 

Milletvekilleri ve Büyükelçiler Golf ile Stres Attı 

Başkent'te projeyi ziyaret etmek için bir araya gelen milletvekilleri, büyükelçiler, yüksek yargı mensupları Ankara Golfkent'in düzenlediği etkinlikte bir araya geldi. Golfkent turu ve öğle yemeğinin ardından sahaya çıkan konuklar golf oynayarak stres attı. Etkinliğe katılanlar arasında; eski ve yeni milletvekillerinden Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Bartın Milletvekili Asım Kulak, Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek, Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Kaplan, Çorum Milletvekili Ağah Kafkas ve aralarında İspanya, Portekiz, Kenya, Makedonya, Azerbaycan, Senegal, Irak, İzlanda Büyükelçilerinin de yer aldığı çok sayıda büyükelçi katıldı. 

Emlak pazarlama ve aracılık hizmetinde 30. yılını tamamlayan TURYAP'ın, Ankara Golfkent ile gayrimenkul geliştirme alanında da yer almasının hikayesini TURYAP Yönetim Kurulu Başkanı Azmi Sarıbay anlattı: ‘'5 sene önce pazarlama işlerini yürütmemiz için Ankara Belediyesi'nin gayrimenkul işiyle uğraşan şirketi Portaş'tan dünyada 3 kez Ağa Han Mimarlık Ödülü almış tek mimar rahmetli Turgut Cansever'in 1800 konutluk Ankara Ballıkuyumcu evleri adıyla tasarladığı projesini pazarlamamız teklif edilmişti. Proje çok iyi olmasına rağmen o dönemin koşullarında müteahhit yapamamış, dolayısıyla satamamıştı. Beş sene önce orada toz toprak içinde yarım kalmış bir şantiye vardı. Biz de burayı satamayacağımızı söyledik, projeyi yerleşim haline getirmeleri için önerilerde bulunduk. Ankara'da standartlara uygun golf sahası olmaması dikkatimizi çekti. Ortak olup projeyi geliştirmeye karar verdik. 2011 yılında ortağımızla birlikte o zamanki adı Ballıkuyumcu olan projeye girdik. 2015 yılında projeyi TURYAP tamamen devraldı. O andan sonra hızlıca çalışmalara başladık. Şu anda birinci etaptaki evlerin çoğu satılmış durumda ve inşaatı tamamlanmak üzere. Yüzme havuzu, tenis kortu, basket sahası ve göletler ve golf sahası da kısmen bitirilmiş durumda. 60 dönüm üzerinde alan yeşil ve ağaçlı. 639 konutluk arsayı da projenin bütünlüğüne bağlı kalma koşuluyla parlamenter kooperatifine sattık. Tüm arsalar satıldığında dahi buranın yönetiminde olup projenin bütünlüğünü korumaya çalışacağız. Biz inşaat şirketi değil, geliştiriciyiz. Emlak pazarlama şirketi olma sürecindeki birikimimizi geliştiricilikle taçlandırıyoruz. Marka yaratmanın gücüne inanıyoruz. Proje tamamlandığında burada yaşayanlara Ankara Golfkent'te oturuyorum demenin hazzını yaşatacağız'' dedi.

İmarlı arsaların satışına devam edildiğini belirten Sarıbay sözlerine şöyle devam etti: ‘‘Proje içerisinde Ankara'nın en değerli bölgesi Eskişehir Yolu'nda ilk durağı Çankaya Üniversitesi ve TOKİ Turkuaz Konutları'nda yapımı planlanan Kızılay-Çayyolu-Temelli arasındaki yeni metro hattına yakın konut, iş merkezleri, ticari üniteler, anaokulu, ortaokul, sağlık tesisi ve spor tesisine uygun, planları ve projeleri hazırlanmış, ruhsat aşamasında imarlı arsaları kat karşılığı, hasılat paylaşımlı ya da doğrudan satış yöntemiyle satılacak. Kalan arsalar ya yapılarak satılacak, ya da satılarak yapılacak'' dedi.