Özelleştirme ihalelerinde bir süreliğine ertelemeler bekleniyor!
Haberler / Sektörden Haberler / Özelleştirme ihalelerinde bir süreliğine ertelemeler bekleniyor!

Özelleştirme ihalelerinde bir süreliğine ertelemeler bekleniyor!

Sektörden Haberler 04.02.2013 09:56

Başbakan, köprü, otoyol ve Başkent Doğalgaz ihalelerinin, açık artırma sonucu belirlenen fiyatların yeterli olmaması nedeniyle iptal edileceğini belirtti

Özelleştirme Uygulamaları Hakkındaki Kanun'a göre, ihale sonuçları Özelleştirme Yüksek Kurulu onayından sonra kesinleşir. Özelleştirme Yüksek Kurulu Başbakan'ın başkanlığında 4 bakandan oluşur.

Başbakan ihale sonucu belirleyen fiyatları yeterli bulmadığına göre ihaleler yenilenecek demektir.
 
Özelleştirme Uygulamaları Hakkındaki Kanun'a göre ihaleye çıkarılacak her varlık için, bir "Değer Tespit Komisyonu" kurulur. Bu komisyon özelleştirilecek varlığın en düşük hangi fiyat ile devredilebileceğini belirler. Bu taban fiyat özelleştirme işlemi tamamlanıncaya kadar kimseye açıklanmaz. Sadece ihale komisyonuna bildirilir. Açık anlamı ile açık artırmalarda artırmaya katılanların verdikleri fiyat bu taban fiyatın üzerinde değil ise, komisyon ihaleyi sonuçlandıramaz.
 
Köprü, otoyol ve doğalgaz ihaleleri de komisyonunun belirlediği taban fiyatın üzerinde gerçekleşmiş olmalı ki, ihale dosyaları kesinleştirilmesi için Yüksek Kurulu Başkanı olarak Başbakan'ın onayına sunmuştur.
 
Anlaşıldığı kadarı ile özelleştirilecek varlıkların değeri konusunda daha önce belirlenen fiyatın daha sonra düşük olduğu görülmüştür.
 
Başbakanın ihaleleri onaylamama kararının farklı sonuçları olacaktır.
 
- İhaleleri kazananlar, özellikle köprü ve otoyol ihalesini kazanan grup, ihalede belirlenen döviz ödemesini yapabilmek için dış ve iç finans kuruluşları ile bağlantıya geçmiştir. Bu aşamada ihalenin iptali ciddi riskler ortaya çıkaracaktır.
 
- Köprüler ve otoyollar ihalesi 5.7 milyar dolarlık bir çizgiden 20 milyar dolarlık çizgiye kolaylıkla çıkartılamaz.
 
Gelecekte köprülerin ve otoyolların tek paket halinde satışı yerine bölünerek satışı gündeme gelebilir.
 
Fakat bu durumda bile kısa sürede yeni bir ihalenin açılması ve bu ihalede fiyatlarda önemli ölçüde artış sağlanması mümkün olamayacaktır.
 
Başbakan Sayın Erdoğan'ın Başbakan ve Özelleştirme Yüksek Kurulu Başkanı olarak açık artırma sonucu belirlenen fiyatları yetersiz bulduğu için ihaleleri onaylamama yetkisi tartışılamaz.
 
Ancak, bundan sonra özelleştirme ihaleleri konusunda önemli gelişmeler olacak. Yeni
bir dönem başlıyor. İhalelerin nasıl düzenleneceğini, ihalelere yeterli ilgi olup olmayacağını ve de oluşacak fiyatların ne olacağını yaşayarak göreceğiz.
 
Başbakan Sayın Erdoğan "Artık tok satıcıyız" diyor. Ankara'ya yakın kaynaklar, "Sorunsuz bütçe, artan yabancı ilgisi ve 2023 hedefleri dikkate alınarak, ihalelerin daha fazla gelir sağlanacak bir döneme erteleneceği" sinyalini veriyor.
 
Tevfik Güngör/Dünya