Mütekabiliyet Yasası

Mütekabiliyet ile yabancı yatırımcı Bodrum’a yöneldi!

Sektörden Haberler Emine Pile 29.12.2014
Mütekabiliyet Yasası, yatırımcıların yeni adresi Bodrum'da yabancı yatırımcıların konut alımını artırdı.
Türkiye'de yabancı ülkelerin vatandaşlarının gayrimenkul satın almalarına olanak sağlayan Mütekabiliyet Yasası, konut satışlarını artırdı. Ülke genelinde etkileri hissedilen yasa, yatırım yapmak isteyen yabancıları Türkiye'ye yöneltiyor. 

Mütekabiliyet Yasası, kabulüyle birlikte inşaat sektörünün yüzünü güldürerek, Türkiye'de inşaat sektörü piyasasına canlılık kazandırdı. Mevcut yasa ile birlikte yabancı yatırımcıların Türkiye'de konut alması kolaylaşarak, konut satışlarında artış yaşandı. Yabancı yatırımcıları Türkiye'ye çeken yasa ile birlikte yatırımcılar daha çok tatil beldelerine yöneldi. 

Mütekabiliyet yasası ile ülke genelinde tercih edilen tüm tatil yörelerinde olduğu gibi Bodrum'da da yabancılara yönelik konut satışları hız kazandı. Yabancı yatırımcıyı Türkiye'ye çekmek adına önemli bir adım olarak gören Point İnşaat CEO'su Adir Sağlamlar, kabul edilen yasanın Türk ekonomisini olumlu yönde etkileyerek, inşaat sektörüne hareketlilik getirdiğini belirtiyor. Yabancı uyruklu yatırımcıları konut satışına yönelten yasa ile kolaylaşan mülk ediniminin satışları arttırdığını ve ülke tanıtımına katkısının da önemli ölçüde arttığını söylüyor. 

Mütekabiliyet Yasası Yatırımcıyı Bodrum'a Yöneltti

Kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte gündeme gelen birçok düzenleme, yabancı yatırımcıları konut alımına teşvik etti. Mütekabiliyet Yasası ile birlikte satışların olumlu yönde etki gördüğünü dile getiren Point İnşaat CEO'su Adir Sağlamlar, konu ile ilgili şunları söylüyor; ‘‘Mütekabiliyet yasası, Türkiye'ye yatırım yapmak isteyen başta Araplar olmak üzere birçok yabancı uyruklu turistler için çok arzu edilen bir konuydu. Yürürlüğe girmesiyle beraber, ülkemize olan ilgi arttığı gibi, yatırım yapmak isteyen birçok kişinin de önünü açtı. İstanbul dışında yatırım yapmak isteyen yatırımcılar ise tatil beldelerini tercih ediyor. Tatil beldesi denildiğinde akıllara ilk olarak eşsiz doğası, atmosferi ve yaşam tarzı ile bilinen Bodrum geliyor. Dolayısıyla Mütekabiliyet Yasası'nın Bodrum üzerindeki olumlu etkileri ve getirdiği artılar göz ardı edilemez. Mevcut yasanın satışlarına devam ettiğimiz Horizon Point Bodrum evleri projemize de etkilerini çok fazla gördük.''

Mütekabiliyet Yasası yabancı yatırımcı konut satışı Bodrum'da daire fiyatları yabancıya konut satışı Horizon Point Bodrum