müteahhitlerin mesleki tanımı

“Müteahhitlikte amaç, çürük olanları elemek”

Sektörden Haberler Emine Pile 18.02.2015
İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Genel Başkanı Tahir Tellioğlu sektördeki sorunların mesleki tariflerinin olmamasından kaynaklandığını aktardı.
Tellioğlu, Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği'nde, Konfederasyon Başkan Vekili Rıdvan Köksüzer ve Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı İbrahim Apa ile düzenlediği basın toplantısında, müteahhitlerin, Türkiye'de 300 bine yakın meslek gurubunu oluşturmalarına rağmen, Türk Ticaret Kanunu'nda mesleki tariflerinin olmadığını ifade etti. 

Tellioğlu, konfederasyon olarak amaçlarının müteahhitlerin mesleki tanımını yapıp, kendi hizmet kanunlarının oluşmasını sağlayıp, çürük olanları eleyip, çerçevesi, kriteri, kendi yasal mevzuatı olan bir yapıya kavuşturmak olduğunu belirtti. 

Tellioğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TOBB ile hazırladıkları kanun tasarısının seçimden sonra oluşacak meclisin gündemine getirileceğini dile getirerek şunları kaydetti:
"Türkiye'de sektörün sorunlarının yüzde 90'ı sektör mesleki çerçevesinin olmayışından kaynaklanıyor. Yani önüne gelen kişinin müteahhit olmasından kaynaklı. Sorumsuzlukla yönetilen bir sektörüz. Bundan kamu da biz de rahatsızız. Ama bir türlü bu sektörün üzerinde var olan statükocu kuruluşlar, bu mesleğin çerçevesi olmayışından beslenen, faydalanan iradeler var. Ama oluşturduğumu konfederasyon güçlü. Yakında TOBB Türkiye sektör meclisi de bizim uhdemizde olacak. Bu yapıyla  inşallah bunların üstesinden geleceğiz."

Belediyelerin gereğinden fazla konut üretme işine girdiğini, bunun doğru olmadığını dile getirdi. 

AA

müteahhitlerin mesleki tanımı İMKON Tahir Tellioğlu