Merkez Bankası

Merkez Bankası’ndan bir faiz indirimi daha!

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 23.08.2016
Piyasaların merakla beklediği açıklama geldi. Merkez Bankası 6`ncı kez faiz koridorunun üst bandında indirime gitti.
Merkez Bankası bugün beklenen faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası beklentiler dahilinde marjinal fonlama faizini 25 baz puan indirdi.

Merkez Bankası politika faizini ise yüzde 7,5'te sabit bıraktı. 

Merkez Bankası faizin çıkabileceği en yüksek seviye olan marjinal fonlama faizini ise beklentiler dahilinde 25 baz puan indirdi ve yüzde 8,75 seviyesinden yüzde 8,50'ye çekti. 

Merkez Bankası borçlanma faizini yüzde 7,25'te sabit tuttu. 

ŞU ANA KADAR Kİ EN DAR ARALIK

Merkez Bankası böylece üst ve alt bant arasındaki farkı 125 baz puana indirerek faiz koridorunu şu ana kadarki en dar hale getirmiş oldu.

TCMB, geç likidite penceresi çerçevesinde borç verme faiz oranını da yüzde 10.25'ten yüzde 10'a indirdi.

Reuters anketine katılan 17 kurumun 15'i üst bantta 25 baz puan, ikisi 50 baz puan indirim tahmin ediyordu.

Ankete katılan kurumların tamamı politika faizinin sabit kalmasını, alt bantta 25 baz puan indirim öngören iki katılımcı dışında da tüm katılımcılar alt bandın sabit kalacağını tahmin ediyordu.

6 AYDA TOPLAM 225 BAZ PUAN İNDİRİM

TCMB art arda altı toplantıda faiz koridorunun üst bandını toplamda 225 baz puan indirdi.

Merkez Bankası, Erdem Başçı Başkanlığı'ndaki son toplantısında 25 baz puan, nisan, mayıs ve haziran ayındaki toplantısında 50 baz puan, temmuz ayı toplantısında ise 25 baz puan da faiz koridorunun üst bandında indirime gitmişti. Son indirimle birlikte marttan bu yana yapılan toplam indirim 225 baz puana ulaştı.

UZMANLAR NE DEDİ?

Nomura Bank stratejisti Timothy Ash, karar sonrasındaki kısa notunda "beklendiği gibi" değerlendirmesinde bulundu. 

"SADELEŞTİRME'DE YOLUN SONUNA YAKLAŞILIYOR…"

ALB Foreks Araştırma Uzmanı Rıdvan Baştürk, "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası piyasa beklentileri dahilinde faiz koridorunun üst bandında 25 baz puan indirime gitti. Çekirdek enflasyonda beklenen kademeli düşüş ve gıda enflasyonunda beklenen gerileme nedeniyle Kurul, bu adımı attı. Yapılan bu indirimle birlikte Mart ayından bu yana toplamda 225 baz puan indirim yapılarak faiz koridoru 125 puan ile tarihin en dar aralığına gelmiş oldu. Yurtiçinde enflasyonun seyri, yurtdışında ise Fed faiz artırım beklentileri önümüzdeki süreçte Merkez Bankası'nın atacağı adımlarda önemli rol oynayacaktır. Enflasyonda görülebilecek artış, buna ek olarak Fed faiz artırım beklentilerinin artış göstermesi durumunda Merkez Bankası'nın önümüzdeki aylarda eli eskisi kadar rahat olmayacak" değerlendirmesinde bulundu.

Merkez Bankası