mütekabiliyet

Körfez ülkeleri 2015’te en çok bu illere yatırım yapacak!

Sektörden Haberler Emine Pile 26.01.2015
Türkiye’ye yatırım konusunda büyük ilgi gösteren Körfez yatırımcısının 2015’te en az 20 bin konut alması bekleniyor.
Arap Gayrimenkul Yatırımcıları Komisyonu'nun tahminlere göre 2015, Araplar'ın sahnesi olacak ve Araplar Türkiye'de 20 bin gayrimenkul alacak. Körfez yatırımcısının en çok İstanbul ve Bursa'ya ilgi gösterdiğini ve ilgi göstermeye devam edeceklerini dile getiren Tüketici Hukuku Enstitüsü Genel Başkanı Hakan Tokbaş önemli açıklamalarda bulundu. 

Tokbaş, “Arap Gayrimenkul Yatırımcıları Komisyonu'nun yaptığı araştırma ve tahminlere göre Arap yatırımcıların bu yıl Türkiye'de 20 bin gayrimenkul almasını öngörüyoruz. 2015, Türkiye'den konut alacak Arap yatırımcıların senesi olacak. Bu yatırımlarla Türkiye'ye 6 milyar dolar sıcak para girişi olacağını tahmin ediyoruz. İnşaat sektörünün ve siyasi iradenin bu yatırımları destekleyici ve kolaylaştırıcı çözüm ve tedbirleri bir an önce alması gerekiyor” dedi. 

Hakan Tokbaş, ayrıca Araplar'ın konut ve arsa niteliğinde satın almalar gerçekleştireceğini ekledi. 

Arap yatırımcıların, gayrimenkul alımlarında yaşadığı mağduriyetleri gidermek, onların huzur ve güvenli yatırım yapabilmelerini sağlamak adına kısa süre önce Arap Gayrimenkul Yatırımcıları Komisyonu kurduklarını belirten Tokbaş, “Komisyon, Türkiye'de yatırım yapmak isteyen Araplar'ın haklarını korumak ve Türkiye'deki güvenilir dostları olmak için herhangi bir çıkar gözetmeksizin faaliyet gösterecek. Yatırımcılar, her türlü hukuki konuda bize başvurabilirler. Alanında uzman arkadaşlarımız ve bizler, Araplar'ın güvenli yatırım yapması için gereken her türlü desteği vereceğiz” diye konuştu. 

Mütekabiliyet Yasası ile yabancılara konut satışında artış olduğunu belirten Garanti Mortgage Genel Müdürü Murat Atay, “Özellikle yapılan yasal değişiklikler sonucu, eskiden konut almaları mümkün olmayan birçok ülke vatandaşının artık bu hakka sahip olmasının talebi oldukça artırdığını söyleyebiliriz. Dolayısıyla, orta vadede aylık 4 bin - 5 bin rakamlarına ulaşmak mümkün. Ancak söz konusu rakama ulaşılsa dahi, 60 bin adet konut için yıllık 1 milyon adetlik satış rakamı düşünürsek, bu yine de sektörün ufak bir kısmını oluşturacak.” dedi.

Türkiye 

Körfez yatırımcısı yabancıya konut satışı Arap yatırımcı mütekabiliyet