Türkiye İçin Kazanç Vakti

Konut kampanyasında süre uzatılsın, bereket artsın!

Sektörden Haberler 20.10.2018 09:37

Gayrimenkul sektörü temsilcileri konutta başlatılan Türkiye İçin Kazanç Vakti kampasının uzaltılmasını talep ediyor.

Konut satışlarında KDV oranının yüzde 18'den, yüzde 8'e, tapu harçlarında da binde 20 olan oranın binde 15'e indirilmesine dönük uygulamada sona doğru yaklaşılırken, sektör temsilcileri sürenin piyasaya moral vermesi için uzatılmasını talep ediyor.

Mayıs ayında Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararın ardından Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren konutta KDV ve tapu harcında yapılan indirimle ilgili takvim 31 Ekim'de sona erecek. 6 aylık sürede vatandaşın alım psikolojisini olumlu etkileyen ve mali olarak kazançlı çıkmasına vesile olan uygulamanın uzatılmasını isteyen sektör temsilcileri, ''Bizim halimizden en iyi anlayan Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum'dur. Ümit ediyoruz ki, piyasa da moral verecek süre yıl sonuna kadar uzatılır'' temennisinde bulundu.

Patronlar müjde bekliyor

Kulislerde ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, tapu harcı indirimini ilk satışlarda sürdürecek çalışma yaptığı belirtiliyor. Bakan Murat Kurum'un geçtiğimiz ay sektörün üç çatı derneği İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER), Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ile Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanları ile yaptığı toplantıda bu konuyu gündemine aldığı biliniyor. Ancak, uygulamanın sona ermesine sayılı günler kala sürenin uzatılmasıyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Kampanya büyük katkı sağladı

Kasım sonunda “Türkiye İçin Kazanç Vakti” sloganı ile başlatılan dev kampanyaya da ivme katan uygulama sektörün elindeki stokların erimesinde de rol aldı. 31 Ekim'de sona erecek olan kampanyadan sonra iç finansman desteği ile yola devam etmek isteyenler için yapılacak süre uzatımı moral kaynağı olacak.

Ege Yapı YKB İnanç Kabadayı

Gayrimenkul sektöründe yabancıların konut edinmesi ve vatandaşlık hakkı verilmesine ilişkin düzenlemelerle, KDV oranlarının düşürülmesi, tapu ve harçlardaki iyileştirmeler gibi düzenlemeler sektöre olumlu yönde yansıdı.

Ekonominin lokomotif sektörü olan ve yaklaşık 250 alt sektörü besleyen inşaatta, orta ve uzun vadeli planlarda alınacak her aksiyon alt sektörleri de etkileyecektir. Bu noktada sektöre verilecek her desteğin ekonomiye katkı noktasında değerlendirilmesi gerekir. Ülke ekonomimize güç kazandıracak kampanya devam ederken tapu harçlarındaki indirimin de 2019 yılı sonuna kadar devamı, gayrimenkule yatırım yapacakları rahatlatacaktır.

Dolayısıyla hem tapu harcındaki indirimin devamı hem de KDV oranının yüzde 8'de tutulması, sadece gayrimenkul sektörü için değil genel ekonomiye getireceği sürdürülebilir katma değer anlamında da oldukça önem taşımaktadır.

Omran Holding Genel Müdürü Ergin Bayram

Piyasaya hareket katacak desteklerin devam etmesi gerekiyor. KDV indirimi ve tapu harçlarındaki indirimin devam etmesi de bu destekler arasında yer alıyor. Alınacak yeni kararların etkilerinin olumlu yansımaları mutlaka olacaktır.