İstanbul 216

Kentsel dönüşümdeki eksikler telafi ediliyor

Sektörden Haberler Hüseyin Belibağlı 30.03.2015
Baysaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Şemsettin Aydın, zaman içinde yapılan hataların artık telafi edildiğini söyledi.
Dönüşümü hiç kimse bilmediği için hatalar yapıldığını söyleyen Şemsettin Aydın, çözüm odaklı olunması gerektiğini tavsiye etti. Aydın, “Bazı firmalar adalarında yüzde 100 anlaşma sağlamadan yıkımlara başladı. Bu büyük bir risktir. İmar planları değişti, işler durduruldu, süreçler uzadı ve verilen kira yardımı arttı. Bu algı yanılmalarını düzenliyor ve tamamı boşalmayan adalarda evlerin boşaltılmaması gerektiğini ileri sürüyoruz” şeklinde konuştu.

Fikirtepe'de yaşanan sorunların ilk elden çözümü için Fikirtepe Platformu'nu kurduklarını belirten Aydın, “Uzun lafın kısası Fikirtepe'yi boş bırakmayacağız. Fikirtepe Türkiye'de kentsel dönüşümün simgesi haline geldi. Sosyal vaka haline döndü. Bir sendeleme yaşanırsa bu tüm Türkiye'ye mal olur. Bizi, hükümeti ve toplumu aştı. Başarısızlık halinde hepimiz altında kalırız. Şu anda gündüzleri 40-50 bin kişi yaşıyor ama yeni Fikirtepe'de bu rakam 200 bin olacak. Bunu karşılayacak altyapı şimdiden kurulmalı. Aksi takdirde yol alınmaz ve geleceği facia olur” dedi.

Planlamayı iyi yapmak zorundayız

Kentsel dönüşüme hazırlıksız yakalandığını söyleyen Aydın, master planlar olmadan harekete geçildiğini kaydederek, “Çünkü bakanlık, firmalar, müteahhitler ve arsa sahibi vatandaşlar olmak üzere böyle bir olaya hiç birimiz hazır değildik. Hak sahiplerinin hepsi piyango vurduğunu ve zengin olduklarını zannettiler. Aklımız başımıza yeni gelmeye başladı. Kentsel dönüşümü eğer 200 yıl sonra bir daha yapmak zorunda kalmak istemiyorsak şimdi altyapısı olan, yarına sahip çıkan, insani, planlı ve iyi bir şey yapalım. Biz sadece bunu istiyoruz. Bunun içinde arazi, bilgi, finansman.. olmak üzere her şart müsait. Yokuş yerler mi var? Oralara gerekirse yürüyen merdiven yapılır. Ufkumuz açık. Yeterki bir arada hareket edelim. Biz şu anda Fikirtepe'ye hakimiz. Her şeyini biliyoruz. Bakanlığın, vatandaşın ve müteahhitin reflekslerini çok iyi biliyoruz. Ama planlamalar olmadığı her şeyde eksik kalıyoruz” dedi.

İstanbul 216 İletişim Bilgileri;
Web: http://istanbul216.com.tr/
Telefon: 444 9 101

Hüseyin Belibağlı/Emlaktasondakika.com

Kentsel dönüşüm Fikirtepe Baysaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Şemsettin Aydın