İstanbul Finans Merkezi, İstanbul Finans Merkezi Kanunu, İstanbul Finans Merkezi Kanunu ne zaman çıkacak

İstanbul Finans Merkezi Kanunu çıkıyor!

Sektörden Haberler 05.02.2017 11:09

Geçtiğimiz yıllarda Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından dile getirilen 'İstanbul Finans Merkezi Kanunu' hazırlıklarına devam ediliyor.

İstanbul Finans Merkezi Kanun Taslağı için Sermaye Piyasaları Kurulu(SPK) kurumlardan görüş almaya başladı.

Temeli 2016 Ekim ayında Başbakan Binali Yıldırım tarafından atılan İstanbul Finans Merkezi'nde; BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) ve SPK (Sermaye Piyasaları kurulu) gibi finans ile ilgili kurumların binaları yer alacak.

İddialara göre; İstanbul Finans Merkezi Kanun Taslağı için SPK kurumlardan görüş almaya başladı. Bugüne kadar Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Emeklilik Gözetim Merkezi, Finansal Kurumlar Birliği gibi sektörü temsil eden kurum ve kuruluşlardan görüş alan hükümet, firma bazlı önerileri de toplamaya başladı.

Yakın zamanda kanunun çıkarılacağını da söyleyen Maliye Bakanı Naci Ağbal, şu açıklamalarda bulundu:

Şu anda bu işin kurumsal yapısı, yatırımcılara sağlanacak destekler ve teşvikler, vergisel avantajlar, vergi benzeri konularda sağlanacak avantajlar, burada yapılacak finansal işlemler, o işlemlerin yapılmış olduğu platformlarda güvencelerin, standartların oluşturulması ile ilgili çalışmalar yapılıyor. Bunların hepsini yani bütün eksenlerde ne yapmamız gerekiyorsa, bu kanunla düzenleyip Bakanlar Kurulu'na getireceğiz.