Batışehir

İnanç Kabadayı, "Mütekabiliyetin getirisi inşaatı uçuracak"

Sektörden Haberler Hüseyin Belibağlı 19.03.2015
Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat, yabancıların gayremenkul yatırımları ile açık denizlere kulaç atıyor.
Pega Kartal projesini yabancı ortak ile birlikte geliştiren Ege YapıGroup Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, mütekabiyet yasasından sonra iki buçuk yılda kat edilen aşamalar hakkında bilgi verdi. Kabadayı, sektörün fırsatlar barındırdığına dikkat çekerek yabancı ilgisinin her geçen gün arttığını söyledi.

Daha 10 yıl öncesine kadar yurtdışı gezilerinde binalara hayranlıkla baktıklarını söyleyerek sözlerine başlayan Kabadayı, “Binalarına gıpta ile baktığımız Avrupa ülkelerindeki yapıları ve binaları bugün aynı cazibe ile bizde yapabiliyoruz. Körfez Ülkeleri, Ortasya Cumhuriyetleri ve Kuzey Afrika'dan ciddi talep alıyoruz. Bu istekler yelpazesi Uzakdoğu'ya kadar genişliyor. Hatta son dönemlerde Avrupa ve Amerika'dan da talepler geliyor” diye konuştu. 

Konut sektörü, herşeye rağmen büyüdü

Türkiye'den yatırım yapan yabancıların niteliğinin ve çeşidinin arttığına dikkat çeken Kabadayı, “Geçtiğimiz yıl yaşadığımız 2 seçime rağmen konut sektörü büyüdü, satışlar arttı. Bu yılda yine sektörde talebin azalmadığı görülüyor. Yabancı ilgisi artıyor. Yabancının alım noktasında üst gelir grubundan ve farklı talepler geliyor. Gelişmiş ülkelerin yatırımcıları gözlerini İstanbul'a çevirdi” şeklinde konuştu.

Cannes'te düzenlenen MIPIM Gayrimenkul Fuarı'nda görüştüğü yabancılardan çok olumlu izlenimler edindiğini söyleyen Kabadayı, “Türkiye ciddi bir çadır ile birlikte başarılı bir organizasyona imza attı. Hepimiz onur duyduk. Yabancılarla görüşme yaptık ve ilgilerine şahit olduk. Türkiye'deki inşaat sektörünün gelişimini takip ediyorlar ve izlenimlerini bize aktarıyorlar” dedi.

Hüseyin Belibağlı/Emlaktasondakika.com

İnanç Kabadayı Batışehir Egeyapı Group Yönetim Kurulu Başkanı Egeyapı İnanç Kabadayı