imsad amblemi

İMSAD raporuna göre gerileme sürüyor

Sektörden Haberler Rüya Tulumbacı 27.10.2015
İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD), Ekim ayında da mevcut inşaat işleri geriledi, yeni alınan inşaat işlerinin de düştüğünü belirtti.
“Türkiye İMSAD Eylül Ayı Sektör Raporu”na göre, mevcut inşaat işlerindeki gerilemenin önümüzdeki aylarda mevsimsellikle birlikte sürmesi bekleniyor. Mevsimsellik etkisi ile ikinci çeyrekte artış yaşanan mevcut inşaat işleri seviyesi, üçüncü çeyrekteki 8.3 puan gerilemenin ardından Ekim ayında 3.7 puan daha geriledi.

Bu gerileme ile birlikte, mevcut inşaat işlerinin seviyesi 91.6 puana inerek, geçen yılın aynı ayına göre 2.7 puan geriye düştüğü belirtilen raporda, “Mevcut inşaat işlerinde gerilemenin mevsimsellik ile birlikte sürmesi beklenmektedir” denildi. Diğer yandan, yılın ilk yarısında toparlanan “yeni alınan inşaat işlerinin” de, yılın ikinci yarısında gerileme eğiliminde olduğu belirtildi. Rapora göre, yeni alınan inşaat işleri Ekim ayında 2.8 puan gerileyerek 61.1 puan olurken; geçen yılın aynı ayına göre 2.5 puan daha düşük gerçekleşti.

Maliyet artışı fiyatlara yansımıyor

Rapora göre, konut inşaat maliyetleri yılın ilk dokuz ayında yüzde 5.9 oldu; ancak 2014 yılındaki yıllık yüzde 9.5 artışa göre yavaşlama kaydetti. 

Raporda, “İlk dokuz ayda yıllık işçilik maliyet artışı yüzde 8.2 olmuştur. Buna karşın malzeme maliyetleri artışı daha sınırlı kalmaya devam etmektedir. 2015 ilk dokuz ayda yıllık inşaat malzemesi maliyetleri artışı yüzde 5.2 olmuş ve yıllık enflasyonun altında kalmıştır. Yıllık konut inşaat maliyetlerindeki artış yeni yıllık konut inşaat maliyetlerindeki artış yeni konut yıllık fiyat artışının altındadır ve şimdilik ilave bir fiyat artışı baskısı yaratmamaktadır” denildi.

Faiz oranlarındaki kademeli artış sürecek

Rapora göre, Ekim ayında konut kredilerinde yaşanan hızlı artışla birlikte ortalama faiz oranı yüzde 1.18′e yükselirken; faizlerdeki kademeli artışın devam etmesi bekleniyor.

Genel seçime giderken artan küresel mali belirsizliklerin de etkisi ile Ekim'de tüm piyasa faizlerinde hızlı bir artış yaşandığına dikkat çekilen raporda, “Buna bağlı olarak konut kredisi faiz oranları da hızlanarak yükselmektedir. Ekim ayında ortalama faiz oranı yüzde 1.18 seviyesine yükselmiştir. Faiz oranlarında kademeli artış sürecektir” denildi.

TÜİK verilerine göre, konut satışları Eylül ayında faizlerdeki yüksek seyrin de etkisiyle yüzde 20.1 düşüşle Temmuz 2014′ten beri en sert gerilemeyi kaydetmişti.

İMSAD rapor inşaat sektörü