Mehmet Özhaseki

'İller Bankası'nda faizleri sıfıra doğru çekiyoruz'

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 19.08.2016
Mehmet Özhaseki, konut kredi faizlerinin düşürülmesi konusunda, "Bizi ilgilendiren tarafıyla İller Bankasında bir çalışma yapıyoruz" dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, konut kredi faizlerinin düşürülmesiyle ilgili, "Bizi ilgilendiren tarafıyla İller Bankasında bir çalışma yapıyoruz. Biz de belediyelere vereceğimiz kredilerde, acil olan, kentsel dönüşümde kullanılacak, altyapıda kullanılacak ne kadar kredi varsa sıfır faize doğru çekiyoruz." dedi.

Özhaseki, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'i ziyaretinin ardından Gaziantep Havalimanı yolu üzerindeki Şehitler Camisi'nde cuma namazı kıldı.

Cami çıkışında çocuklara çeşitli hediyeler veren Özhaseki, AA muhabirine yaptığı açıklamada, konut kredisiyle ilgili birkaç sene önce başlatılan kampanyada önemli faydalar elde edildiğini söyledi.

mehmet özhaseki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konut kredisi faizlerinin düşürülmesi isteğine birçok bankanın olumlu yanıt verdiğini belirten Özhaseki, kendilerinin de İller Bankasında bir çalışma yaptığını bildirerek,  "Biz de belediyelere vereceğimiz kredilerde, acil olan kentsel dönüşümde kullanılacak, altyapıda kullanılacak ne kadar kredi varsa sıfıra doğru çekiyoruz." diye konuştu.

Özhaseki, "Şimdi Gaziantep'te ben biliyorum ki gerek Şahinbey gerekse Şehitkamil gerekse Büyükşehir Belediyemiz başta olmak üzere müthiş projeler ortaya koyuyorlar. Şu bulunduğumuz noktadaki projelerin bile farkındayız ama bunların hepsi bir maliyet istiyor. Kolay şeyler değil bunlar, milyonlarca dolar istiyor. O konuda bizim İller Bankası olarak bu kredilerin önünü açıp belediyelerimizin elini rahatlatmamız lazım. O noktada çalışma yapıyoruz. Bu piyasaya dönecek ve inşaat sektöründeki canlılığa, insanlara dönecek diye düşünüyoruz. İnşallah bu devam edecek." ifadelerini kullandı. 

Bakan Özhaseki, konut kredisi faizlerinde yeniden bir düşüş beklediğini de söyledi. 

"Sorumluluk alan varsa milletin önünü açmalı"

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine de değinen Özhaseki, bu tip olaylar olan bir ülkede ekonomilerin çökeceğini, dövizin artacağını, borsanın düşeceğini dile getirdi. Özhaseki, şunları kaydetti:

"Bizde 17 Temmuz sabahından itibaren bir şey var mıydı? Her taraf güllük gülistanlıktı. Elhamdulillah. Herkes işine gitti, sabah fabrikalar açıktı, devlet daireleri açıktı. Dövizde acayip bir oynama olmadı, borsada batış olmadı, ülke ekonomisi çökmedi. Şimdi olması gereken ufak tefek de hasar varsa bunları gidermek için herkesin elini taşın altına sokması. Buna özel sektör de dahil, buna bankalar da dahil, buna devlet bakanlıkları da dahil. Böyle olursa biz bu hasarın altından kalkarız. Millet iradesini ortaya koydu. Darbecileri püskürttü ve kovdu. Şimdi geri tarafta sorumluluk alan kim varsa bu milletin önünü açacağı, işini rahatlatacağı tedbirler almak zorunda buna bankalar dahil tabii ki."

Mehmet Özhaseki Çevre ve Şehircilik Bakanı iller bankası