gayrimenkul sektörü

Gayrimenkul sektöründeki durağanlık bitiyor

Sektörden Haberler Emine Pile 17.11.2015
Türkiye'de 7 Haziran seçimleri sonrasında yaşanan siyasi belirsizliğin emlak sektöründe ortaya çıkardığı durağanlık yerini bahar havasına bırakıyor.
Ülkemizde 7 Haziran seçimleri sonrasında oluşan siyasi belirsizlik ve bu durumun finansal piyasalara yansıması nedeniyle emlak ve gayrimenkul sektöründe meydana gelen durağanlık yerini bahar havasına bıraktı. Emlak ve gayrimenkul sektörü uzmanları durağanlığın Aralık ayında aşılacağı beklentisini taşıdıklarını, Ağustos-Ekim 2015 döneminde azalma trendine giren alımların yıl sona ermeden tekrar artışa dönüşerek tepe noktasına erişeceğini belirtiyorlar. Century 21 Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, 1 Kasım seçimlerinden sonra finansal piyasalarda toparlanma sürecine girildiğine işaret ederek, "Siyasi risklerin ortadan kalkması, gayrimenkul piyasalarında da rahatlamaya neden olacak. Bunun işaretleri şimdiden alınmaya başladı" dedi.  

Bu dönemlerde herkes 'bekle-gör' pozisyonuna geçiyor 

Finansal piyasalardaki dalgalanmaların olumsuz yönde etkilediği sektörlerin başında gayrimenkul sektörünün geldiğini kaydeden Atalay şöyle konuştu: "Bunun iki nedeni var, birincisi; alımların ciddi bir kısmının kredi kullanılarak yapılması. Zira, finansal piyasalarda yaşanan istikrarsızlık, bankaların risk alma iştahını azaltıyor. Böylece vadeler kısalıyor, faizler ise artıyor. Diğer bir neden ise; belirsizlik dönemlerinde finans piyasalarında radikal değişiklikler yapma ve pozisyon değiştirme işlemlerinin riskler taşıması. Bu tür dönemlerde herkes olabildiğince pozisyonunu koruyarak 'bekleyelim görelim' durumuna geçiyor ve alım kararlarını erteliyor." 

Konut satışlarında ciddi düşüş oldu

Özhan Atalay, 2015 yılında konut satış adetlerinin yılın ilk 6 ayında 2014 yılına göre oldukça yukarılarda seyrettiğinin altını çizerek, Temmuz'dan sonra düşüşe geçtiğini söyledi.  Atalay şöyle devam etti: "Bu trend Ağustos sonuna kadar devam etti. Ancak, Eylül ayında, bir önceki yıla göre konut satış adetleri ciddi bir düşüş gösterdi. Ekim ayı istatistikleri ise henüz yayınlanmadı ama, benzer düşüşün süreceği tahmin ediliyor. Bu düşüşün ana sebebinin siyasal istikrarsızlık ve buna bağlı finansal piyasalardaki yukarıya doğru hareketlenme olduğu oldukça açık."

Satışların artmasıyla fiyatlar da artaca

Century 21 Türkiye Genel Müdürü Atalay emlak ve gayrimenkul sektörünün Aralık için beklentilerinin oldukça yükseldiğini ifa ederek "Birkaç aydır ertelenen bu talebin özellikle aralık ayında tepe yapacağını düşünüyoruz. Bu da son birkaç aydır duraklama içinde olan sektöre büyük hareketlilik getirecektir. Tabii ki satışların artmasıyla birlikte fiyatlarda da bir artış da söz konusu olacaktır" diye konuştu. 

gayrimnenkul sektörü Century 21 Özhan Atalay