Gayrimenkul sektörü

'Gayrimenkul sektörü gayet iyi durumda'

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 03.08.2016
Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Hacı Ali Taylan, "Sektörümüzde herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. Satışlarda iyiye gidiyor" dedi
Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Başkanı Hacı Ali Taylan, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sonrasında da gayrimenkul sektörünün gayet iyi durumda olduğunu belirterek, "Sektörümüze ilişkin herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. Satışlarda iyiye doğru bir gidiş var." ifadesini kullandı.

Taylan, yazılı açıklamasında, Türkiye'de son yıllarda önemli büyüme gösteren ve ekonomiye büyük katkı sağlayan gayrimenkul sektörünün, darbe girişimi sonrasında bile canlılığını sürdürdüğünü bildirdi.

Gayrimenkul sektörünün çok iyi durumda olduğuna vurgu yapan Taylan, şunları kaydetti:

"Hain darbe girişimi sonrası, Türk ekonomisinin lokomotifi inşaat ve gayrimenkuldeki satışlar ve arz tam gaz sürüyor. Sektörümüze ilişkin herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. Satışlarda iyiye doğru bir gidiş var. Milletimiz ilk günden itibaren hain darbeyi nasıl püskürttüyse ekonomideki fırsatçılara da izin vermemiş, 8-9 milyar dolar gibi çok büyük bir oranda dövizini bozdurarak dövizin yükselişine engel olmuş, olası bir ekonomik sıkıntıyı da ortadan kaldırmıştır."

Taylan, gayrimenkul sektöründe, özellikle ağustos ayının sonlarından itibaren ciddi talep artışı olacağını ve sektörün yukarı yönlü eğilim izleyeceğini belirtti.

Gayrimenkul ve inşaat sektörünün 250'nin üzerinde sektöre iş, 1,5-2 milyon kişiye istihdam sağladığına işaret eden Taylan, "Son on yılda sektör her yıl bir önceki yılın rekorunu aşarak Cumhuriyet tarihinin en büyük satış işlemlerini gerçekleştirdi. 2015 yılını yüzde 10,6'lık büyüme ve 1 milyon 289 bin 320 konut satışıyla tamamladı. 1 milyon 289 bin 320 konutun 598 bin 667'si birinci el satış olarak gerçekleştirildi." ifadesini kullandı.

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu temfed Hacı Ali Taylan gayrimenkul sektörü darbe girişimi fetö