konut sektörü

Faiz indirimi, sektöre büyük hareketlilik getirecek

Sektörden Haberler Emine Pile 24.08.2016
Merkez Bankası'nın gecelik borçlanma faizlerini yüzde 8,75'ten 8,50'ye indirmesi inşaat sektörünü sevindirdi.
Merkez Bankası beklenen faiz kararını açıkladı. Buna göre beklentiler dahilinde marjinal fonlama faizi 25 baz puan indirdi. Merkez Bankası faizin çıkabileceği en yüksek seviye olan marjinal fonlama faizini ise beklentiler dahilinde 25 baz puan indirdi ve yüzde 8,75 seviyesinden yüzde 8,50'ye çekti. İnşaat sektörünün temsilcileri faiz indirimini sevindirici buldu.

İşte sektörün önde gelen isimlerinden açıklama:

216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar: Satış hızı daha da artar 

Merkez Bankası'nın faizleri bu ay da indirmesi sektöre moral verdi. Gerek Emlak Konut GYO, gerekse GYODER'in yüzde 20 peşin, yüzde 0,70 faiz ve 10 yıl vade kampanyalarına faizleri yüzde 1'in altına düşürerek destek veren bankalar, yeni faiz indirimi ile bir miktar daha faiz indirimine gidecek gibi görünüyor. Bunun olumlu yansımalarını önümüzdeki süreçte artan konut satışları olarak göreceğimizi düşünüyorum. Devlet katkısıyla konut almak isteyenler açısından da faizlerin düşmesi ve konutun ulaşılır olması önemli bir sinerji oluşturacak. Yarından itibaren konut almak için bankalarda konut hesabı açılabilecek. Beklentimiz bu yönde talebin yoğun olacağı. Bu durumun tasarrufları da artırıcı etki yapması unutulmamalı. Bu katkının ekonominin tüm çarklarını harekete geçireceğini öngörüyoruz

Denge Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Bayram:

“MB'nin faiz indirimi inşaat sektörünü harekete geçirecek”

Merkez Bankası (MB) son faiz indirimi ile marjinal fonlama oranını yüzde 8,75'ten yüzde 8,50'ye çekti. Merkez Bankası'nın beklentiler dahilinde 25 baz puan indirmesi inşaat sektörüne büyük bir hareketlilik kazandıracak. Merkezi Bankası'nın faiz oranlarını aşağıya çekmesi ekonomimize ve inşaat sektöre olan güveni artıracak. Bu karar sadece konut satışlarını değil, konut üretiminden doğrudan etkilenen, gayrimenkul sektörünün paydaşı olduğu 250'ye yakın sektörü de olumlu etkileyecek. Dolayısıyla da kazanan her zaman olduğu gibi Türk ekonomisi olacak. Alınan tüm tedbirlerin moral açısından da olumlu sonuçlar doğuracağı unutulmamalı. İndirim belki küçük ama etkisinin büyük olacağını düşünüyoruz. 

Almalar, İskurt, Nergo Ortak Girişim Başkan Yardımcısı Ahmet KILIÇ: Faiz düşüşü ivmeyi hızlandırır 

Sektörün düşük faizli kampanyalarına destek veren ve kamu bankaları öncülüğünde başlayan düşük faizli konut kredisi uygulamasının süreceğini görüyoruz. Rakam 25 baz puan indirime denk geliyor. Bu küçük bir indirim ve etkisi de sınırlı olur diye düşünülse de sektöre verdiği moral açısından ele alındığında etkinin çok daha büyük olacağını söylemek mümkün. Merkez Bankası son faiz indirimi ile marjinal fonlama oranını yüzde 8,75'ten yüzde 8,50'ye çekti. Bankanın borç verme faiz oranı da yüzde 10,25'ten yüzde 10'a indirildi. Konut satışları son 2 haftada artış gösterdi. Yeni faiz indirimleriyle satış rakamları daha da yukarı çıkacaktır.

merkez bankası faiz indirimi