enerji verimli binalar

Enerji verimli binalar ile yüzde 10 tasarruf sağlanacak

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 11.11.2016
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin enerji verimliliği konusundaki açıklamaları doğrultusunda bakanlık çalışmalarını hızlandırdı.
Yeni binaların enerji verimli olarak inşa edilmesi gerektiğini açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin mevcut binalarda da enerji verimli önlemlerin alınması gerektiğini belirtti. Özhaseki'nin bu önlemler sonrasında ithal edilen enerjide yüzde 10 dolayında bir tasarrufun sağlanabileceğini vurgulaması üzerine bakanlık çalışmalarını hızlandırdı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı “Türkiye'de Binalarda Enerji Verimliliğinin Artırılması” teknik yardım projesi kapsamında farklı iklim bölgelerini temsilen Van, Gaziantep, Trabzon, Bursa, Konya ve Antalya illerinde bölgesel seminerler düzenleyecek.

Enerji verimliliği alanında çalışan kamu, özel sektör, sivil toplum kuruluşu ve üniversitelerin katılımının hedeflendiği seminerlerde, “Binalarda Enerji Verimliliği” tüm yönleriyle ele alınacak.

Çevre Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü personelinin yanı sıra, konuyla ilgili teknik uzmanlardan oluşan bir ekibin hazırladığı 2 günlük eğitim seminerinde, katılımcılara Avrupa Birliği ülkelerindeki örnek uygulamalar, bina enerji performansı mevzuatı ve enerji kimlik belgesi uygulamaları, enerji etkin bina tasarımı, mevcut bina yenilemeleri ve fizibilite çalışmaları, bina yalıtım metot ve malzemeleri konularında detaylı bilgiler aktarılacak.       

Bölge Seminer Tarih ve Yerleri

VAN                          13-14 Kasım 2016
GAZİANTEP            21-22 Kasım 2016
TRABZON                28-29 Kasım 2016
KONYA                    05-06 Aralık 2016
BURSA                      12-13 Aralık 2016
ANTALYA                19-20 Aralık 2016

enerji verimli binalar mehmet özhaseki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı