<
değeri artan konutlar

Değeri artan konut için daha fazla vergi mi ödenecek ?

Sektörden Haberler Emine Pile 06.12.2014
Değeri artan konutlardan daha fazla vergi alınması ile ilgili konu, 9-10 Nisan 2015 gerçekleştirilecek ‘Forum’da ele alınacak
İstanbul'da gerçekleştirilecek olan Uluslararası İstanbul Metrorail Forumu'nda, metronun geldiği bölgelerde değeri artan konutlardan daha fazla vergi alınması gündeme getirilecek. Uzmanların metro projelerinin daha ucuza finansman sağlamak amacıyla ortaya attıkları bu öneri forumda masaya yatırılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Ulaşım AŞ, Tünelcilik Derneği ve Ticari Eşleştirme Derneği, 9-10 Nisan 2015 tarihlerinde gerçekleştireceği  “İstanbul Metrorail Forumu”  hakkında açıklamalarda bulunan Ticari Eşleştirme Derneği Başkanı Koray Tuncer, İngiltere'de yeni metro projesinden önce metro hattının geçeceği bölgedeki tüm arazilerin devlet tarafından satın alındığını ve o bölgeye yatırım yapılarak elde edilen gelirin metro projelerinde finansman olarak kullanıldığını söyledi.
 
Örnek olarak, 300 bin liralık bir evin bölgeye gelen metro sonrasında 400 bin liraya yükseldiğini belirten Tuncer, söz konusu evden daha fazla vergi alınması gerektiğini ve bu konunun forumda gündeme getirileceğini söyledi.

Milliyet

Uluslararası İstanbul Metrorail Forumu değeri artan konutlar vergi konut vergisi