çed

ÇED yönetmeliği Avrupa Birliği direktifiyle aynı durumda

Sektörden Haberler Cansu Yılmaz 20.07.2017
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Öztürk Çevresel Etki Değerlendirmesi Çalıştayı’nda konuşma yaptı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk, "ÇED yönetmeliği, sınır aşan sular hariç hemen hemen Avrupa Birliği (AB) direktifiyle aynı uyumda" dedi.

Öztürk, TMMOB Çevre Mühendisleri Odasınca bir otelde düzenlenen Çevresel Etki Değerlendirmesi Çalıştayında konuştu.

ÇED yönetmeliği ve uygulamalarında zaman zaman çeşitli sıkıntıların yaşandığına dikkati çeken Öztürk, yönetmeliğin AB direktifleriyle uyumlu olduğunu vurguladı.

Öztürk, şunları ifade etti:  

"ÇED yönetmeliğini, raporlarını hazırlayan ve görüşlerini veren değil ama ÇED'den ayrı bir dünya olarak para kazanan mekanizmalar var. Bunlar demokratik mi? Demokratik ama bu konuyla ilgili her kesimin hassasiyetlerini ve yol haritalarını doğru olarak belirlememiz ve ortaya koymamız lazım. Bizim bakanlık olarak hazırladığımız ÇED yönetmeliği, sınır aşan sular hariç hemen hemen Avrupa Birliği (AB) direktifiyle aynı uyumda." 

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu ise odanın 1992'de kurulduğunu ve ilk defa 1993'te ÇED yönetmeliğini yayınlandığını belirtti.

ÇED mevzuatının kendileri için kritik bir konu olduğunu vurgulayan Bozoğlu, "Çevre Mühendisleri Odası olarak meslektaşlarımızın bu alanda yoğun çalıştıklarını biliyoruz." dedi.

İki gün sürecek ÇED çalıştayında, mevzuata ilişkin sorunların tespiti çalışmaları yapılacak.

çed yönetmeliği çevresel etki değerlendirme çalıştayı çevre ve şehircilik bakanlığı avrupa birliği