Helenium Boutique / Başarır İnşaat

Başarır İnşaat firmasının Helenium Boutique projesi hakkında bilgi almak ve size özel fırsatları kaçırmamak için bilgi talep edin!

Kişisel Veri Koruma sözleşmesini kabul ediyorum.
Başarır İnşaat

Başarır İnşaat'tan konut alım tavsiyesi!

Sektörden Haberler Hüseyin Belibağlı 11.03.2015
İnşaattaki maliyetlerin fiyatlara yansıyacağı beklentisi, konut alımlarını teşvik ediyor.
Müteahhitlerin 2013'ten bu yana maliyet artışlarını sineye çektiğini belirten Başarır İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Alptekin Başarır, bunun daha fazla devam edemeyeceğini söyledi.

Kârlarda risk marjı kalmadı

Yapılan her zammın müteahhitlerin kar marjını azalttığını ve risk paylarının kalmadığını söyleyen Başarır, “Dolardaki yükseliş kısa sürede fiyatlara yansıyacaktır. Çünkü 2013'ten beri her fiyat artışı müteahhidin kar marjından kısılarak hayata geçti. Dolardaki yükseliş ithal malzemelere, enerjiye ve işçiliğe yansıyacağı için daha fazla bu fiyatların gideceğini zannetmiyorum. Kazançlar çok diplere indi. Piyasanın ilk nefes aldığı an yüzde 15-20 zam bekliyorum. Konut alma planı olan tüketiciler bunu değerlendirsin” dedi.

Arsa payları çok yüksek

Kat karşılığı inşaatlarda bile bunun çok yükseldiğini ifade eden Başarır, “Normal bir arsanın bile kat karşılığı oranı İstanbul'da yüzde 50-55 oldu. Dünya ortalaması yüzde 40'tır. Bağdat Caddesi'nde yüzde 80, Fikirtepe'de 60, Kurtköy'de 50-55 seviyelerinde. Bu ortamda para kazanma oranı çok düşük” şeklinde konuştu.

Peşinata yüzde 15'lik destek iyi karar

Ticari olarak hükümetin peşinata yüzde 15'lik desteğini olumlu bulduğunu kaydeden Başarır, “Daha çok C segmenti için geçerli bir karar ama hükümetin inşaat sektörü karşısında psikolojik olarak nerede durduğunu gösterir” diyerek sözlerini noktaladı.

Helenium Boutique İletişim Bilgileri;

Web: http://www.heleniumboutique.com/
Telefon: (0216) 702 10 00

Hüseyin Belibağlı/Emlaktasondakika.com

Başarır İnşaat Alptekin Başarır Başarır İnşaat kentsel dönüşüm