Boğaz'da yalı

Arap yatırımcılar Boğaz’daki icra ihalelerine akın etti

Sektörden Haberler Ayşe Özlem Kuruca 03.05.2014
Arap coğrafyasında kulaktan kulağa yayılan 'Türkiye'de icradan daire ve arsalar ucuza satılıyor' söylentisi satışları patlattı
Mütekabiliyet Yasası ile birlikte gayrimenkul sektörüne ilgisini artıran yabancı yatırımcılar, daha uygun fiyatlı konut edinmek maksadıyla icra ihalelerine adeta akın ediyor. En fazla ilgi ise Arap coğrafyasından geliyor. Fiyatların yarı yarıya uygun olması yabancıların bu alana ilgi göstermelerinin en büyük sebebi. 300 bin TL'lik bir gayrimenkulü 150 bin TL'ye almanın mümkün olduğu icra ihalelerinde Türkiye'de bulunma şartı da gerekmiyor. İnternet üzerinden tüm işlemler halledilebiliyor. İcralık.com kurucusu Can Emrah Özoral, son aylarda yabancıların icra ihalelerine ciddi ilgi gösterdiğini belirterek,“Yabancı ortaklı şirketlerin haftada 100'e yakın gayrimenkul ihalesine girdiğini görüyoruz. Türkler bu kadar ilgi göstermiyor” diye konuştu. 

Ağırlıklı olarak Orta Doğu ve Avrupa'dan müşteri edindiklerini dile getiren Özoral, Arap coğrafyasının gayrimenkul, arsa ve işyeri ağırlıklı alımlar yaptığını ifade etti. Özoral şöyle devam etti: “Geçen yıl Arap bir grup ile tanıştık. Müşterimiz oldular. Ardından çok fazla satış yaptık kendilerine. Yüklü nakit paraları olduğu için peşin alımlarda avantajlı oluyorlar. Daha sonra Arap coğrafyasında kulaktan kulağa 'Türkiye'de icradan daire ve arsalar ucuza satılıyor' diye yayılmış. Her gün telefon alır olduk. Yabancı müşteri sayımız bir anda uçtu. Şuan aktif olarak 5 binin üzerinden yabancı alıcı grubumuz var.” En fazla ilgiyi yeni projelerin gördüğünü dile getiren Özoral, “Boğaz civarındaki yalı ve villalar da büyük ilgi görüyor. Oturmak veya yatırım yapmak için yalı veya villa alıyorlar. Boğaz hattı onlar için bulunmaz bir bölge” dedi.
Türkiye Gazetesi

Arap yatırımcılar Boğaz yalıları Mütekabiliyet yasası