reidin raporu

Antalya'da satış fiyatları, Bursa'da kiralar yükseldi!

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 15.10.2015
Mortgage Uzmanı Garanti desteği ile hazırlanan REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi 2015 Eylül raporu yayınlandı.
Reidin ve GYODER'in 30 büyükşehir ile 32 ikincil şehirde yaptığı araştırmalar sonucu geçen yılın aynı dönemi ile bir önceki aya göre hesaplamalar yapıldı.

Konut satış fiyatları Antalya'da yükseldi

Eylül ayında Antalya'da metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 2.97 oranında arttı ve Antalya fiyatların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir ise yüzde 0.08 oranı ile Afyonkarahisar olduğu görüldü. 

Bursa konut kiralarının en çok yükseldiği il oldu

Eylül ayında Bursa'da metrekare başına konut kira değerleri yüzde 3.07 oranında arttı ve Bursa kiraların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir ise yüzde 1.51 oranı ile Giresun şeklinde açıklandı.

En çok 2+1'lerin fiyatları arttı

Eylül ayında İstanbul Avrupa yakasındaki markalı konut projelerinde fiyatlar yüzde 1,24, Asya yakasındaki markalı konut projelerinde fiyatlar yüzde 0,95 oranında arttı. 1+1 konutlar yüzde 1,32 oranında, 2+1 konutlar yüzde 1,38 oranında, 3+1 konutlar yüzde 1,17 oranında, 4+1 konutlar ise yüzde 1,23 oranında fiyat artışı yaşadı.

Tamamlanmış konutlar tercih edildi

Yeni konutlardan satışı gerçekleştirilenlerin yüzde 52'si bitmiş konut stoklarından oluşurken, yüzde 48'i ise bitmemiş konut stoklarından oluşuyor. İlgili ayda, İstanbul Avrupa yakasında satılan konutların yüzde 56'sı; Asya yakasında satılan konutların ise yüzde 3'ü bitmiş stoklardan oluşuyor.

Reidin raporu GYODER Bursa konut kiraları