JLL Türkiye merkez ofisi
Haberler / Ofis / Çevre dostu performans sertifikası JLL Türkiye’ye…

Çevre dostu performans sertifikası JLL Türkiye’ye…

Ofis 30.09.2014 15:46

JLL’nin Türkiye Genel Merkez Ofisi yüksek çevre dostu performansı nedeniyle “LEED CI Gold Sertifikası” ile ödüllendirildi

Ticari gayrimenkul alanında finansal ve profesyonel hizmetler veren ve yatırım yönetimi danışmanlığında uzman olan JLL'nin Türkiye Genel Merkez Ofisi yüksek çevre dostu performansı nedeniyle “LEED CI Gold Sertifikası” ile ödüllendirildi. JLL Türkiye Genel Merkez Ofisi, elektrik ve su gibi kaynaklarda tasarruf sağlayan altyapısı ile dikkat çekiyor ve toplam enerji maliyetini yüzde 25 düşürüyor.

Merkezi lokasyonu, mimarisi, alt yapısı ve A Plus ofis özellikleriyle ofis anlayışına farklı bir bakış açısı getiren JLL Türkiye Genel Merkez Ofisi, “LEED CI Gold Sertifikası” almaya hak kazandı. Sürdürülebilir alanlar, su verimliliği, enerji ve atmosfer, malzeme ve kaynaklar ile iç mekan hava kalitesi gibi LEED sertifikası kriterleri incelenen ofis, başarılı uygulamaları sayesinde dünyanın en önemli çevresel sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği ödülü olan LEED Gold Sertifikası'nı aldı. 

Şebeke suyundan yüzde 45 tasarruf

JLL Türkiye Genel Merkez Ofisi'nde, su kullanımını azaltmak için yüksek verimli sensörlü bataryalar kullanılıyor ve şebeke suyundan yüzde 45 tasarruf ediliyor.  Düşük debili rezervuar ve pisuar sistemiyle de su oluşumu yüzde 50 azaltılarak kanalizasyon sistemlerinin kullanımı hafifletiliyor. 

JLL Türkiye Genel Merkezi Ofisi, toplu taşıma araçlarına yakınlığı ile toplu taşımayı, bünyesinde bulunan havuz araç sistemi ile de minimum araç kullanımını teşvik ediyor. Böylece bireysel araç kullanımından doğan karbondioksit salınımının azalmasına katkı sağlıyor. Çalışma alanlarında uygulanan aydınlatma tasarımı, gün ışığı ve varlık sensörleri ile ışık kirliliğini ve tüketimi azaltıyor. Ofis alanı hava kalitesinin korunması için klima santrallerinde yüksek verimli filtreler kullanılıyor ve ofis içerisine standartlara uygun taze hava veriliyor. 

Türkiye'deki yeni ofis kurgusuna örnek bir merkez ofis 

Ofisleri sürdürülebilir bir anlayışla kullanmanın en büyük maliyet düşürücü etken olduğunu belirten JLL Türkiye Ülke Başkanı Avi Alkaş; “JLL Türkiye Genel Merkez Ofisi'ni Türkiye'deki yeni ofis kurgusuna örnek olacak şekilde tasarladık. Sürdürülebilir bir anlayışla tasarlanan yeni ofisimiz her açıdan verimlilik ilkesine uygundur. Dünyada çalışma alanları giderek artan bir oranda sürdürülebilirlik felsefesine göre şekillendiriliyor. Türkiye'de de bu anlamda bir farkındalık olması gerektiğine inanıyorum çünkü bizim ofisimiz gibi bu anlayışın egemen olduğu ofisler aynı zamanda ülke ekonomisine de doğrudan katma değer sağlıyor. JLL Türkiye Genel Merkez Ofisi'nde yüzde 100 yenilenebilir enerji kaynağı olan rüzgar enerjisinden üretilen elektrik enerjisini kullanıyoruz. Ofis alanında maksimum aydınlatma enerji tasarrufu sağlamak için ise en etkin sistemleri kullanarak enerji maliyetinde yüzde 25 tasarruf sağlıyoruz. Aynı zamanda yerel ekonomiye katkıda bulunmak ve nakliye kaynaklı yakıt tüketiminden dolayı oluşan çevre kirliliğini önlemek amacıyla, mobilya maliyetinin yüzde 50'sinde yerel malzeme tercih ettik” açıklamasında bulundu.