Metsan Nexus / Metsan İnşaat

Metsan İnşaat firmasının Metsan Nexus projesi hakkında bilgi almak ve size özel fırsatları kaçırmamak için bilgi talep edin!

Kişisel Veri Koruma sözleşmesini kabul ediyorum.
kaba inşaat halindeki metsan nexus

Metsan Nexus’ta şok!

Konut Projeleri Emine Pile 10.03.2016
Kartal'da Metsan Nexus’un en üst katında çalışırken iskelenin çökmesi sonucu 3 işçinin hayatını kaybetmesine ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı.
Kartal'da 16 katlı bir inşaatın en üst katında çalışırken iskelenin çökmesi sonucu hayatını kaybeden 3 işçinin ölümüne ilişkin, 3 sanığın yargılandığı davada, mütalaasını açıklayan savcı, alt yüklenici firmanın sahibi olan sanık Mehmet Gültekin'in olayda kusurlu olduğunun tespit edildiği gerekçesiyle "taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma" suçundan cezalandırılmasını talep etti.

'KAZAYA SEBEBİYET VERİLMİŞTİR'

Anadolu Adalet Sarayı 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, taraf avukatları hazır bulundu.

Söz alan müşteki avukatlarından Mustafa Kiraz, davada yeniden bilirkişi raporu alınmasını talep ederek, "Bu olayda kazaya davetiye çıkarılmıştır. Kazaya sebebiyet verilmiştir. Uyarılara rağmen inşaatta önlem alınmamıştır. Ne olur dosyanın bu şekilde kapanmasına izin vermeyin" dedi. Söz verilen diğer müşteki avukatları da dosyada yeniden bilirkişi raporu alınmasını talep etti. Mahkeme heyeti, alınan bilirkişi raporunun karar vermeye yeterli görüldüğü gerekçesiyle, taleplerin reddine karar verdi.

Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı Mustafa Cevat Telli, suç tarihinde olay yerinde bulunan inşatta kurulu iskelenin çökmesi sonucu iskelede çalışan 3 işçinin düşerek hayatını kaybettiğini belirtti. 

Olayda alt yüklenici firmanın sahibi olan sanık Mehmet Gültekin'in kusurlu olduğunun belirlendiğini kaydeden Telli, sanığın "taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma" suçundan hapis cezasına çarptırılmasını talep etti. Mahkeme heyeti, taraf avukatlarına esas hakkındaki mütalaaya karşı beyanda bulunmak için süre verilmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

3 YILDAN 15'ER YILA KADAR HAPİS CEZASI 

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, 31 Mayıs'ta Kartal Hürriyet Mahallesi Erler Sokak'taki inşaatın yapımı sırasında, 16. katta kurulu iskelenin 50 metre yüksekten yere düştüğü anlatıldı. 

İskelede çalışan işçiler Salih Karayalı, Sinan Doğan ve Hasan Doğan'ın hayatını kaybettiği belirtilen iddianamede, şantiye şefi Betül Batmaz, inşaatın yapımını üstlenen asıl firmanın ortağı ve sorumlu yöneticisi Mehmet Celalettin Satoğlu ve alt yüklenici firmanın sahibi Mehmet Gültekin hakkında, "taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma" suçundan üçer yıldan onbeşer yıla kadar hapis cezası istendi.

Metsan Nexus Mehmet Gültekin Cumhuriyet Savcısı Mustafa Cevat Telli Salih Karayalı Sinan Doğan ve Hasan Doğan hayatını keybetti