Başakşehir Kayaşehir ‘Yeni şehir’in merkez üssü olacak

Başakşehir Kayaşehir ‘Yeni şehir’in merkez üssü olacak

Konut Projeleri 11.11.2013 12:43

Son dönemin gözde semtleri arasında yer alan Kayabaşı, özellikle TOKİ’nin bölgede yaptığı projelerle adından söz ettiriyor

Avrupa yakasındaki toplu konut uygulamalarıyla ön plana çıkmış bölgelerden biri olan Başakşehir'e bağlı Kayabaşı, TOKİ'nin uydukent uygulamasıyla son dönemlerde gözler önüne çıkıyor.

Atatürk Havalimanı'na 17 kilometre, Boğaz Köprüsü'ne 24 kilometre, Olimpiyat Stadı ve Başakşehir'e ise komşu konumda olan Kayabaşı bölgesinde, TOKİ projesi kapsamında toplamda 60 bin adet konutun inşa edilmesi planlanıyor. Proje, toplamda 12 milyon metrekare alanıyla, Güngören, Beyoğlu, Bayrampaşa ve Zeytinburnu ilçelerinden daha büyük alana sahip. Bu durum, bölgedeki arsa rezervinin fazlalığına dikkat çekiyor. TOKİ, bölgede yaptığı konutları, kura çekilişi ve uygun ödeme seçenekleriyle teslim etmenin yanı sıra, rezerv konut olarak, şehrin farklı bölgelerinden kentsel dönüşüm gibi uygulamalar kapsamında taşınan aileleri de bölgeye yerleştiriyor.

Başakşehir, Bahçeşehir ve Ispartakule gibi uydu kentlere yakın konumlu olan bölgede, ağırlıklı olarak dar gelire hitap eden konutlar yer alıyor. Ancak TOKİ'nin bünyesindeki arsaları, kat karşılığı anlaşarak inşaat firmalarına vermesi ile birlikte bölgede yavaş yavaş alt-orta ve orta kesime hitap eden projeler de yer almaya başlıyor.

1.5 milyon kişi yaşayacak

İstanbul genelinde, yerleşim alanı olarak gelişecek bölgelerin başında, Kayabaşı bölgesi geliyor. Hâlihazırda inşaat yatırımlarının ve konut gelişiminin başladığı bölgede, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ‘Yenişehir Projesi'ni hayata geçirmesi planlanıyor. Kemerburgaz-Kayabaşı-Başakşehir bölgesini içine alacak şekilde planlan bu bölge içinde yaklaşık 1 milyon 500 bin kişinin yaşaması amaçlanmakta ve planlanan yenişehir projesinin çekirdeğinin ‘Kayabaşı' olacağı öngörülüyor.

Proje kapsamında Kayabaşı'nda prestijli konut alanları ve ticaret aksları gibi fonksiyon alanlarının yer alması tasarlanıyor. Ayrıca Kanal İstanbul ve 3. Havalimanı güzergâhlarında bulunan bölgede konut fiyatlarının da olumlu yönde etkilenmesi bekleniyor.

Kayabaşı bölgesinde markalı konut projeleri oldukça az sayıda. Kanal İstanbul projesinin Kayabaşı'ndan geçmesi ve Yenişehir projesine başlanılması ile beraber bölgede yer alan boş alanlarda hızla konut ve ticari kullanım fonksiyonlarına sahip projelerin yer alması öngörülüyor. 

Bölgede yer alan Kiptaş ve TOKİ konutlarında ikinci el konut satışları gerçekleşiyor. Bölgede yer alan konutların birim fiyatları 1.750-2.100 TL/m2 bandında işlem görüyor.

Kuru gıdacılar toplanıyor

Kayabaşı'nda yaşanan son gelişmelerden biri, İstanbul Rami'deki kuru gıda toptancılarının, TOKİ ile anlaşarak, yaklaşık 300 dönümlük bir alana kurulacak olan yeni tesise taşınacak olmalarıdır. İlk etapta 1.200 adet işyerinin inşa edilmesi planlanan proje kapsamında, toplamda 2.000 adet iş yerinin yer alması planlanıyor. Tamamı 50-100 m²'lik dükkânlardan oluşması planlanan proje için çalışmalar devam ediyor.

Dar gelirliye hitap ediyor

Kayaşehir bölgesi, diğer uydu kent projelerine nazaran daha düşük gelir düzeyine hitap etmesiyle ön plana çıkıyor. Ancak bölgedeki arsa stoğunun, büyük konut siteleri şeklinde yapılaşmaya olanak sağlaması, bölgeye yapılan yatırımların çeşitliliği gibi etmenler bölgenin hızla potansiyel değiştirmesine neden oluyor.
Bölgede, geçmiş yıllardaki arsa fiyatlarına bakıldığında, 300 ila 400 TL arasında bir bant aralığı bulunurken, Kanal İstanbul projesi, 3. havaalanı ve Yenişehir planlanmasından sonra fiyatların 750 ile 1.000 TL'lere çıktığı görülüyor. 

Tipi    Fiyat(m2)
İkinci el konut    1.750-2.100 TL
Arsa    750 ile 1.000 TL

Kayabaşı'ndaki projeler
Proje adı    Firma    Konut sayısı    Teslim tarihi
Kaya City    Celaloğlu ve E7 Yapı Market    236    Ağustos 2014        

Hazırlayan: TSKB Gayrimenkul Değerleme