konut kredisi
Haberler / Konut Kredileri / Koronavirüs konut kredisi faizlerini arttırdı mı?

Koronavirüs konut kredisi faizlerini arttırdı mı?

Konut Kredileri 19.03.2020 10:08

Merkez Bankası’nın politika faizlerinde 100 baz puan indirim yapmasına rağmen konut kredisi faizleri artmaya başladı.

Tüm dünyada etkisini hızla arttıran coronavirus ekonomi ve piyasaların ardından bankaların kredi faiz oranlarını da etkilemeye başladı. Geçtiğimiz yılın Ağustos ayından itibaren yüzde 1'in altına inerek devam eden süreçte kesintisiz şekilde düşüşünü sürdüren konut kredisi faizleri yeniden yükselişe geçti.

Merkez Bankası salı günü acil toplanarak coronavirüsün etkilerine karşı aldığı önlemleri ve para politikası faizlerinde toplantı tarihini beklemeden gerçekleştirdiği 100 baz puanlık indirimi duyurdu. 

Repo faizlerinde yaşanan indirim sonrasında son dokuz toplantıda olduğu gibi bankalardan kredi faiz indirimi beklenirken konut kredisi için faiz artışı geldi. Garanti BBVA ve Türkiye Finans Katılım Bankası konut için uyguladıkları oranlarını yükseltti.

Merkez Bankası'ndan piyasaları ve bankaları destekleyecek kararlar gelse ve repo faizleri Mayıs 2018 sonrasında ilk defa tek haneye inmiş olsa da riskler ve döviz kuru oldukça yüksek seviyede.

Dolar kuru dün 6.5 sınırını test ettikten sonra bugün kısmen gerileyerek 6.47 bandında seyretti. Söz konusu rakamlar dolar kurunda son aylarda görülen en yüksek seviyeler. 

Borsa İstanbul endeksi ise kayıplarına devam ediyor. Endeks sert kayıpların ardından son iki günde 85.000 seviyelerinde sabitlendi. 

Fed'in faizleri sıfırlaması ile altın ons fiyatında yaşanan düşüş sürüyor. Gram altın 315 TL seviyelerinde seyrediyor. 

Son haftalarda oldukça sert düşler yaşayan petrol fiyatları ise dün bir rekora daha imza attı. Brent fiyatları dün 18 yıl sonra ilk kez 25 doların altına indikten sonra yeniden 27 dolar düzeyinde dengelendi. 

Koronavirüs kaynaklı kur, emtia ve piyasalardaki hareketlilik devam ederken gelişmekte olan para birimleri de değer kaybederek yerini güvenli yatırım alanlarına bırakıyor. Türk Lirasında yaşanan değer kaybı için önemli hamleler ve tedbirler uygulanıyor. 

KrediPazari.com'un araştırmalarına göre en uygun konut kredisi faizi sıfır konut için yüzde 0.79 olarak kalmaya devam ederken ikinci el konut talepleri için yüzde 0.95'e çıktı. En düşük faiz oranı ile 200.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde 10 yıl vadeli kredinin toplam geri ödemesi 330.000 TL, aylık taksitleri ise yaklaşık 2.600 TL oluyor.