Tahir Tellioğlu

'Faizler düşmezse inşaat firmaları zora girecek'

Konut Kredileri Sinem Öztürk 25.06.2016
İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, konut kredisi faiz oranları düşmezse ülkedeki tüm inşaat firmaları ve bankalar zora gireceğini söyledi.
İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu, Merkez Bankası'nın açıkladığı faiz kararı ile bugün açıklanan konut satış istatistiklerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkiye genelinde konut satışlarının 2016 Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,4 oranında artarak 114 bin 800 olduğunu ifade eden Tellioğlu, “Rakamların aldatıcı olmaması gerek. Piyasanın genelde durgun, rakamlar
ilkbahar ve yaz aylarındaki inşaat ve konut hareketliliğinden kaynaklı olumlu bir gelişme olarak görüldü. Fakat inşaat sektörünün bu haliyle bu manada sürdürülebilir bir trendde olduğunu söyleyemeyiz. Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynıoranına göre yüzde 11.6 oranında azalma göstererek, 35 bin 423 rakamında kaldı. Toplam konut satışlarındaki payın yüzde 30.9 şeklinde gerçekleşmesi konut kredi faizlerinin yüksek olduğunun en büyük delilidir” açıklamasında bulundu.

Tellioğlu, konut piyasasına büyük bir darbe vuran konut kredisi faizlerinin düşmemesi durumunda, tüm dünyadaki inşaat firmalarının zora gireceğini belirterek, “Satış yapamayan ve finans desteği alamayan firmalar yeni projelerini de erteleme sorunuyla karşı karşıya kalacak” dedi.

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI İSTEDİĞİMİZ SEVİYEDE DEĞİL

Faiz oranlarının konut satışlarını hareketlendirmek için çok önemli bir faktör olduğunu söyleyen İMKON Başkanı Tellioğlu, “Merkez Bankası, üst üste dört kez faizi üst banttan indirdi. Ancak TCMB'nin faiz oranlarını düşürmesi konut kredisi faizlerinde şimdilik beklenen indirim etkisini yaratmadı. Konut kredisi faiz oranlarında düşüş yönünde değişim olmaması konut sektöründe durgunluğa neden oldu. Bankalardaki konut kredisi faiz oranları hala isteğimiz seviyeye gelmedi. Bankaların da konut kredilerinde olası bir indirime gitmesi, konut satışlarında canlılığın ortaya çıkmasını sağlayacak. Vatandaşlar, konut faiz oranının yüzde 1'in altına düşmesini bekliyor. Sektördeki durgunluğun ortadan kalkması için bankaların indirime gitmesi şart oldu” dedi.

BANKALAR FAİZ İNDİRİMİNE GİTMELİ, BAŞKA YOLU YOK

Konut satışlarındaki durgunluğun sebebini kredi faiz oranlarıyla açıklayan Tellioğlu, piyasalar ancak bankaların faiz indirimine gitmesiyle canlanacaktır. Bunun başka yolu yok. Yüzde 0,90 civarında olan konut kredisi faiz oranları piyasalara canlılık getirecektir. Kısa sürede piyasa hareketlenir. 0,90 seviyelerine gelirse piyasa yüzde 20'ye varan oranda canlanır” diye konuştu.

Tahir Tellioğlu İMKON konut kredisi faiz oranları Merkez Bankası