konut kredisi faizlerini anlatan tablo

Ev almak isteyenler konut kredisi faizinde boğuluyor!

Konut Kredileri 15.02.2018 17:25

Konut kredisi faizlerinin yüksekliği 2018'de de ev almak isteyenlerin önündeki en büyük engel olmaya devam ediyor.

Son dönemde konut almak isteyenlerin önüne büyük bir engel olarak çıkan kredi faizlerinde tablo henüz değişmedi. Konut yatırımını erteleyen alıcıların en büyük neden olarak gözüken kredi faizlerindeki yüksek seviyeler nedeniyle alternatif ödeme seçenekleri de ortaya çıktı.

Faizler yüksek, neredeyse iki konut parası geri ödeniyor

Özellikle markalı konut projelerinde firmalar, bankalarla anlaşarak kredi faizlerini 1 puanın altına çekmeyi başardı. Ancak normal konut almayı düşünen vatandaş için tablo değişmiş değil. Öyle ki 300 bin lira değerindeki bir konut için 10 yıl vadeli 250 bin lira kredi kullanıldığında en az geri ödemesi 465 bin lira civarında oluyor. Bu da her ay 3,800 lira civarında taksit ödemesi demek. Faizlerin yüzde 1,10-1,15 seviyelerinden başlaması konut alıcılarının önündeki en büyük engel. Konut kredisi faizlerinde oran mutlaka yüzde 1'in altında olmalı.

Faizler devlet desteğiyle düşer

Bu anlamda düşük maliyetli konut satışlarının bir an önce devreye girmesi gerekiyor. Özellikle İstanbul'da konut almak için TOKİ'yi bekleyen çok büyük bir kitle var. İstanbul'da yeni konut yatırımını programına dahil eden TOKİ, ilk adımı Silivri'den atıyor.

Yeni formüller bulunmalı

İstanbul genelinde konut almak için beklemek, ev almak isteyen kişinin kendi kalesine gol atması gibi oluyor. Fiyatlar artış eğiliminde bunu iyi okumak gerekiyor. Kredi faizlerinin yüksek olması konut alıcısını durduran en büyük sebep. Devletin bu noktada yeni bir formül üretmesi gerekiyor. İlk kez konut alacak vatandaşlar, devletten müjdeli haberler bekliyor.

Talep Silivri'ye doğru yöneldi

İstanbul'da şehrin çeperleri genişlemeye devam ediyor. Şehrin merkezindeki konutların pahalılığı nedeniyle yaşam Silivri'ye doğru yönelmeye başladı. Bu noktada TOKİ'yle birlikte Kiptaş firması da eni proje üretecek.

Kamu projeleri yolda

TOKİ, Emlak Konut GYO, Kiptaş gibi devlet kurumlarının yeni projeleri mutlaka takip edilmeli. Yeni dönemde konut kredisi faizleri düşmezse konutta satış süreci ağır işlemeye devam eder. Ancak yine de yeterli birikimi olanlar konut almaktan çekinmemeli çünkü gelecek dönemde fiyatlar büyük bir artış yaşayacak.

Fiyat artışı öncesinde mutlaka konut alınmalı

Sonuç olarak yüksek konut kredisi faizlerinden kaçan ev alıcıları, markalı konut projelerinde firmaların sunduğu düşük hatta sıfır faizli ödeme seçeneklerinden faydalanabilir. Konut fiyatlarında adeta fırtına öncesi sessizlik yaşanıyor, fırsatı kaçırmamak gerek.

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com