üsküdar kentsel dünüşüm

Üsküdar’da örnek dönüşüm başladı

Kentsel dönüşüm 06.03.2018 10:02

İstanbul’un en eski ilçelerinden olan Üsküdar’da kentsel dönüşüm çalışmaları hızla ilerliyor.

Üsküdar Belediyesi olarak barındırdığı tarihi mirasa sahip çıkarak yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarında çok hızlı bir yol kat ettiklerini belirten Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, 3 yılda gelinen son aşamayı değerlendirdi.

Üsküdar'da çalışmalarına başlanan kentsel dönüşümde dikkat ettikleri konulara değinen Başkan Türkmen, “6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Yasası çerçevesinde Üsküdar Belediyesi olarak çalışmalara devam ediyoruz. Üsküdar sınırları içerisinde ne yazık ki yüzde 80'ine varan, kaçak yorgun ve iskansız yapılar bulunduğunu tespit ettik. Bu yapıların dönüşümü odağında yürüttüğümüz çalışmaların adına ‘Örnek Kentsel Dönüşüm' dedik.

Biz Üsküdar Belediyesi olarak yerinde dönüşüm yapıyoruz. Yerinde dönüşüm yaparken vatandaş eksenli kentsel dönüşüm yapıyoruz. Bir diğer farklı olan detay ise estetik dönüşüm. Bölgemizde yapılan kentsel dönüşüm çalışmalarında binaların özelliklerine ve estetiğine önem veriyoruz. Estetiği ön planda tutuyoruz. Bu dönüşüm İstanbul'a örnek olacak herkes yerinde kalacak vatandaşımız hiçbir yere gitmeyecek. Eskiden oturduğu yerde ev sahibi olacak. Dönüştürdüğümüz 180 bin metrekare alanda bir tek konut üretmeyeceğiz yeni bir yaşam kent kuracağız içerinde konutlar, yeni yeşil alanlar, çocuklarımız için parklar olacak. Ayrıca İstanbul'a tepeden bakan muhteşem bir camimiz olacak. Tüm bunları yaparken tek bir şeye dikkat ettik gönüllü dönüşüme, ne yapıyorsak insanların rızası ile yapıyoruz” dedi.