Hüseyin Oflaz

Kentsel dönüşüm sosyal alanlarda da olmalı

Kentsel dönüşüm Hüseyin Belibağlı 29.08.2015
Şehir Plancısı ve İmpo İmar YKB Hüseyin Oflaz, bu alanda her türlü unsurun hesaba katılması gerektiğini kaydetti.
Kentsel dönüşümün salt bir binayı yıkıp yerine yenisini yapmak olmadığını söyleyen Şehir Plancısı ve İmpo İmar YKB Hüseyin Oflaz, bu alanda her türlü unsurun hesaba katılması gerektiğini kaydetti.

Sosyal dönüşümde kamu desteğinin şart olduğunu söyleyen Oflaz, “Kamu kesimi işin içinde olmalı. Sosyal politikalar geliştirilmeli ve yerel yönetimler tarafından destek görmeli. Sosyal alanların tasnifi, eğitimler ve diğer projeler özel sektörün yapacağı bir şey değil” dedi.

Bir günde 20. kata taşınan ne yapar?

Kentler yenilenirken insanların kentlileşmesi gerektiğini söyleyen Oflaz, “Dönüşen bölgelerin sakinlerine kent kültürü eğitimi verilmelidir. Gecekonduda yaşayanı bir günde 20. kata yerleştirmek, sağlıklı bir binada yaşamasını ve depreme karşı korunmasını sağlar ama ruh halini bozar. Bu kadar yasalar çıkarılıp yönetmelikler yapılırken burada yaşayacak insanların sosyal deprem yaşamalarını önleyecek tedbirler de alınmalıdır. İnsanların eğitimi, çevreye alıştırılmaları, asgari sosyal alanların kullanım bilgileri ve araba park etmelerine kadar tüm eğitimlerin yapılması gerekir” dedi.

Gelir düzeyi de dönüşmeli

Ayrıca burada yaşayacak gelir düzeyine sahip olmaları gerektiğine vurgu yapan Oflaz, “O zaman birde ekonomik kaygılar devreye girer. Aidat, fatura ve yaşamın diğer giderlerinin nasıl karşılanacağı çok daha önem kazanır. Bunların alt yapısının karşılanması gerekir. Aileyi kadınlar taşırdığı için onların hayata bakışlarını sosyal ortamlarla ve eğitimlerle desteklenmelidir” şeklinde konuştu. 

Hüseyin Belibağlı/Emlaktasondakika.com

 

Şehir Plancısı İmpo İmar Hüseyin Oflaz