Göksu Life / GKS Yapı

GKS Yapı firmasının Göksu Life projesi hakkında bilgi almak ve size özel fırsatları kaçırmamak için bilgi talep edin!

Kişisel Veri Koruma sözleşmesini kabul ediyorum.
GKS Yapı

Kentsel dönüşüm ekonomiye cansuyu veriyor

Kentsel dönüşüm Hüseyin Belibağlı 09.04.2015
Ekonominin en önemli sektörü olan inşaatın ayakta durması için kentsel dönüşüm projelerinin hızlanması gerekiyor.
Kentsel dönüşüm projelerinin gerçekleştirildiği bölgelerde inşaatın başlaması ile ciddi bir istihdam ve ekonomik canlanma yaşandığını söyleyen GKS Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Göksu, her aşamada devlete bolca vergi ödendiğini belirtti.

Harç yok ama vergi var

Kentsel dönüşüm sırasında belediyelere harç ödenmediğini ve KDV'nin de yüzde 1'e çekildiğini hatırlatan Göksu, “Bunun dışında devlete her kalemde vergi veriliyor. SSK primi ve diğer vergiler muntazaman ödeniyor. Belediyelerden harç kaybı var ama devletin vergi kazancı bundan çok daha fazla. Önünün tıkanması doğru değil” diye konuştu.

Dikkatli olmak gerekiyor

Çok küçük müdahalelerle yolu açılacak konuların duvara tosladığını söyleyen Göksu, “Önceki uygulamalarda vatandaşın kendi mülkü üzerinde vergisini ödeyemediğinden veya başka kanallardan tapularının üzerinde takyidatlar ve hacizler var. Vatandaşın bunu ödeme gücü yok. Müteahhit nasıl ve niye ödesin? Bu noktalarda tıkanmalar oluyor. Bazen 100 bin liralık dairenin üzerinde 1 milyon liralık haciz çıkıyor. Kentsel dönüşüm burada duvara tosluyor. Tapu daireleri bu noktalarda re'sen hareket etmeli. Tapu dairesinde vatandaşın eğer bir takyidatı var ise kendi hissesinde kalan kısımların re'sen toplanacak ve müteahhide vermesi gereken anlaştığı oranı temiz bir şekilde devredecek. Bu bir yönetmelik ile yapılabilecek bir şey. Tapu daireleri yürütebilir. Aksi takdirde kentsel dönüşüm ölü doğar. Bu noktada zor durumda kalan hane sahipleri ve müteahhit firma olur. Birde bu durumun kat irtifakı kurulması aşamasında çıkıyor. İnsanların evlerini yıkıp yatırım yapıyorsunuz. Kat irtifakı kurarak satışa başlayacağınız sırada yine tıkanma oluyor. Devlet bu konuda sorumluluğu üstlenmeli” diyerek yol gösteriyor. 

Herkes Fikirtepe'yi yakından takip ediyor

Fikirtepe'deki gelişmeler kentsel dönüşümde belirleyici olduğunu gündeme getiren Göksu, “Fikirtepe'de yaşananları herkes takip ediyor. Vatandaş devletin ne karar vereceğini bilemiyor, çekincesi var. Kafası karışık. Daha önce yüzlerce konut teslim etmemize rağmen dönüşüm projelerinde örnek görmek istiyor. Bize de çok teklif geliyor. Akışa bakarak hareket edeceğiz. Merkeze yakın lokasyonlarda dönüşüm işlerine bakacağız. İstanbul'da bina stoku yorgun ve güvensiz. Büyük alanlarda güvenilir firmalarla büyük dönüşümler yapacağız” diyerek sözlerini noktaladı.

Hüseyin Belibağlı/Emlaktasondakika.com

Kentsel dönüşüm GKS Yapı Hasan Göksu