İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal

'İBB, kentsel dönüşüm için 1 milyar TL bütçe ayırdı'

Kentsel dönüşüm 08.11.2017 15:03

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, 'Büyükşehir olarak, 2018 bütçemizde de kentsel dönüşüm için 1 milyar lira bütçe ayırdık' dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, kentsel dönüşüm çalışmalarına ilişkin, "İstanbul'da yenileme ihtiyacı olan yapı sayısı yüzde 70-80 oranında. Eğer bir kentsel dönüşüm yapılacaksa muhakkak yerinde yapılacak. Nasıl yapılacağı konusuna geldiğimiz zaman, hiçbir şekilde ilave imar artışı olmadan yapılacak. Yani bina yıkılıp aynı bina olarak yapılacak, ilave daire yapılmayacak." dedi.

Uysal, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Florya Sosyal Tesisleri'nde gazetecilerle bir araya geldiği toplantıda, soruları yanıtladı.

Yaklaşık 40 gündür görevde bulunduğunu anımsatan Uysal, gerçekleştirecekleri hizmetleri kamuyla da paylaşacaklarını söyledi.

Yeni AKM Projesi'ne değinen Uysal, "Yeni AKM'nin gerçekten görüntüsü çok güzel. Yapıldığı zaman bu kadar güzel olur mu, bilmiyorum. Bazen projeler yapıldıktan sonra, projeden daha güzel, bazen de yapıldıktan sonra projeden daha az iyi olabiliyor. Temennimiz şu ki; mevcut projeden daha iyi olsun. Biz de prestij projesi için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. AKM Projesi dünyada ses getirebilecek bir proje." diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi'nde bürokratlarla ilgili yapılacak değişikliklere ilişkin soru üzerine de Uysal, şunları anlattı:

"Şu ana kadar birkaç değişiklik yaptık, bundan sonra yine değişiklikler olacak. Devam ettiğimiz sürece muhakkak değişiklikler olacak çünkü 'bu arkadaşınız çok iyi çalışır' dediğiniz insanlarla bile, belki 6 ay sonra belirli konularda ayrı şeyler düşüneceğiz. Biz onunla çalışmama veya o arkadaşımızın bizimle çalışmama hakkı olabilir. Dolayısıyla değişiklik her zaman olacak. İş tutuş tarafımızda bir sorun yoksa devam ederiz. Bundan sonraki süreçte değişim olacak ama 'Bugün itibarıyla geldik, mevcut arkadaşları değiştiriyoruz.' şeklinde bir anlayışımız yok."

İstanbul'un imarı ve kentsel dönüşüm

Büyükşehir Belediye Başkanı Uysal, gazetecilerin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, İstanbul ile ilgili sözlerini hatırlatması üzerine ise şöyle konuştu: "Kısmen dünyada birçok ülkenin yaşadıklarını bizler de yaşıyoruz. O süreçlerde eksik bırakılan ve yanlış yapılanlar var. O süreci bir şekilde yaşamışız. İstanbul geldiğimiz zaman, 'Çok güzel ve iyi bir ortamdayız' dediğimiz durum yok. 'Şuraları düzeltelim' dediğimiz durumlar var. O düzeltelim dediğimiz durumlarda maalesef düzeltme yaparken çok farklı değerlendirmeler yapılıyor. Yani, İstanbul'da şehrin yenilenmesi ya da kentsel dönüşüm, depreme karşı dayanıklı konutların yeniden yapılması veyahut ekonomik olarak ülkemiz artık iyi bir noktaya geldi, insanların evini yenilemesi... Bu süreçte biz baştan itibaren çok iyi bir prensip belirleyemedik, belirleyemediğimize göre, bunda kimlerin kusuru var dersek, hepimizin kusuru var. Belediye, iktidar, vatandaş ve özel sektör olarak var."

Uysal, İstanbul'da yenileme ihtiyacı olan yapı sayısının yüzde 70-80 olduğunu dikkati çekerek, şunları kaydetti: "Benim İstanbul'da prensibim şu olacak, Eğer bir kentsel dönüşüm yapılacaksa, kentsel dönüşüm muhakkak yerinde yapılacak. Evet, bu kentsel dönüşüm yerinde yapılırken, nasıl yapılacağı konusuna geldiğimiz zaman, hiçbir şekilde ilave imar artışı olmadan yapılacak. Yani bina yıkılıp aynı bina olarak yapılacak, ilave daire yapılamayacak. O zaman nasıl bir yenileme yapılabilinir? Büyükşehir olarak, 2018 bütçemizde de kentsel dönüşüm için 1 milyar lira bütçe ayırdık. Yerinde dönüşüm yaparken de vatandaştan yüzde 20 metrekaresinden düşük olacak. Yani vatandaşa, 'Senin daireni yıkıp yapalım ama 120 metrekare ise 100 metrekare olarak 20 metrekare düşük verelim.' O yüzde 20 metrekareyi ortalama İstanbul'da yüzde 60-70 maliyetleri karşılayacağını hesaplıyoruz. Yüzde 30-40 olarak belediye desteğimiz olursa, yerinde yıkıp yapmak istiyoruz. Temel prensibimiz bu."

Uysal, bu konuya vatandaşların da itiraz etmeyeceğini ve ortadaki tartışmaların da son bulacağını belirtti.

İstanbul'da öncelikle isteyen vatandaşlarla bunu gerçekleştireceklerini aktaran Uysal, "İstanbul'da yaklaşık 800 bin konutun bu şekilde yenilenmesi gerekiyor. Şu anda da biz bunu ilave ettiğimiz zaman tahmin ediyorum herhalde bir 15-20 bin konut, biz hazırız başlayalım konumunda olabilir. Bu şekilde bir çalışma ile 10-15 yılda İstanbul'da yeniden dönüşümün tamamlanacağını düşünüyorum. Dolayısıyla İstanbul'a nasıl ve niye ihanet etti tartışması yerine, 'Geçmişte birçok yanlış yapıldı bu yanlışı önümüzdeki dönemde yapmayalım.' Bizim de Büyükşehir olarak yaklaşımımız bu." şeklinde konuştu.

Vatandaştan hiçbir para talebi olmayacağına işaret eden Uysal, "Vatandaş, '120 metrekare 120 metrekare olsun. Ama yüzde 20'nin bedelini ödeyeyim' derse, bu şekilde olabilir. Orada vatandaşa bir satış olabilir." dedi.

Bir gazetecinin "İstanbul'da yeni gökdelenlere izin vermeyeceğiz, diyebilecek misiniz?" sorusu üzerine Uysal, "Yeni gökdelenlere izin vermemek için mücadele edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Halk Ekmek'le ilgili yeni projelerine de değinen Uysal, "Halk Ekmek'in üretim kalitesi ve kapasitesi çok yüksek. Buna rağmen İstanbul'daki ekmek üretiminin ancak yüzde 5'ini karşılıyor. Halk Ekmek'i kapatmayı düşünmüyoruz. Bizler deneyim ve kapasitemizle ekmek üretimi yapanlara kamu imkanlarıyla yardımcı olacağız. Bu şekilde halka daha faydalı olacağımıza inanıyorum." diye konuştu.

Yeni AKM Projesi'yle ilgili soruya ilişkin de Uysal, "Yeni AKM'nin gerçekten görüntüsü çok güzel. 'Yapıldığı zaman bu kadar güzel olur mu?' bilmiyorum. Bazen projeler yapıldıktan sonra, projeden daha güzel, bazen de yapıldıktan sonra projeden daha az iyi olduğu şeyler olabilir. Temennimiz şu ki; mevcut projeden daha iyi olsun. Biz de prestij projesi için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. AKM Projesi dünyada ses getirebilecek bir proje." diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesinde bürokratlarla ilgili yapılacak değişiklikler konusundan da bahseden Uysal, şöyle devam etti: "Şu ana kadar birkaç değişiklik yaptık, bundan sonra yine değişiklikler olacak. Devam ettiğimiz sürece muhakkak değişiklikler olacak çünkü hepiniz bir yerlerde çalışıyorsunuz. Şu anda başladığınız dönemde, eğer bu arkadaşınız çok iyi çalışır dediğiniz insanlarla bile, belki 6 ay sonra belirli konularda ayrı şeyler düşüneceğiz. Biz onla çalışmama veya o arkadaşımızın bizimle çalışmama hakkı olabilir. Dolayısıyla değişiklik her zaman olacak. Genel prensiplerle yola çıktık, işletmeye başladık. İş tutuş tarafımızda bir tutuş yoksa devam ederiz. Bundan sonraki süreçte değişim olacak ama bugün itibarıyla geldik, mevcut arkadaşları değiştiriyoruz şeklinde bir anlayışımız yok."

İstanbul'un imarı ve kentsel dönüşüm

Gazetecilerin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Biz bu şehrin kıymetini bilmedik, biz bu şehre ihanet ettik" sözlerinin hatırlatılması üzerine ise şunları anlattı: "Köyden kente göç, şehirleşme ve nüfus gibi birçok nedenden dolayı İstanbul zor bir şehir. Kısmen dünyada birçok ülkenin yaşadıklarını bizler de yaşıyoruz. O süreçlerde eksik bırakılan ve yanlış yapılanlar var. O süreci bir şekilde yaşamışız. İstanbul'a geldiğimiz zaman, 'Çok güzel ve iyi bir ortamdayız' dediğimiz durum yok. 'Şuraları düzeltelim' dediğimiz durumlar var. O 'düzeltelim' dediğimiz durumlar da maalesef düzeltme yaparken çok farklı değerlendirmeler yapılıyor. Yani, İstanbul'da bir şehrin yenilenmesi ya da kentsel dönüşüm, depreme karşı dayanıklı konutların yeniden yapılması veyahut ekonomik olarak ülkemiz artık iyi bir noktaya geldi, insanların evini yenilemesi' diyebiliriz. Bu süreçte biz baştan itibaren çok iyi bir prensip belirleyemedik, belirleyemediğimize göre, bundan kimlerin kusuru var dersek? 'Hepimizin kusuru var, belediye, iktidar, vatandaş ve özel sektör olarak var."

Uysal, İstanbul'da yenileme ihtiyacı olan yapı sayısının yüzde 70-80 oranında olduğunu dikkati çekerek, şöyle devam etti: "Benim İstanbul'da prensibim şu olacak, Eğer bir kentsel dönüşüm yapılacaksa, kentsel dönüşüm muhakkak yerinde yapılacak. Evet, bu kentsel dönüşüm yerinde yapılırken, nasıl yapılacağı konusuna geldiğimiz zaman, hiçbir şekilde ilave imar artışı olmadan yapılacak. Yani bina yıkılıp aynı bina olarak yapılacak, ilave daire daire yapılamayacak. O zaman nasıl bir yenileme yapılabilinir? Benim şu an düşündüğüm Büyükşehir olarak, 2018 bütçemizde de kentsel dönüşüm için 1 milyar lira bütçe ayırdık. Yerinde dönüşüm yaparken de vatandaştan yüzde 20 metrekaresinden düşük olacak. Yani vatandaşa, 'Senin daireni yıkıp yapalım ama 120 metrekare ise 100 metrekare olarak 20 metrekare düşük verelim. O yüzde 20 metrekareyi ortalama İstanbul'da yüzde 60-70 maliyetleri karşılayacağını hesaplıyoruz. Yüzde 30-40 olarak belediye desteğimiz olursa, yerinde yıkıp yapmak istiyoruz. Temel prensibimiz bu."

Uysal, bu konuya vatandaşların da itiraz etmeyeceğini ve ortadaki tartışmaların da son bulacağını belirtti. İstanbul'da öncelikle isteyen vatandaşlarla bunu yapacaklarını aktaran Uysal, "İstanbul'da yaklaşık 800 bin konutun bu şekilde yenilenmesi gerekiyor. Şu anda da biz bunu ilave ettiğimzi zaman tahmin ediyorum. Herhalde bir 15-20 bin konut, biz hazırız başlayalım konumunda olabilir. Bu şekilde bri çalışma ile 10-15 yılda İstanbul'da yeniden dönüşümün tamamlanacağını düşünüyorum. Dolayısıyla İstanbul'a nasıl ve niye ihanet etti? Onun tartışması yerine, 'geçmişte birçok yanlış yapıldı bu yanlışı önümüzdeki dönemde yapmayalım' Bizim de Büyükşehir olarak yaklaşımımız bu." şeklinde konuştu.

Vatandaştan hiçbir para talebi olmayacağına işaret eden Uysal, "Vatandaş, '120 metrekare 120 metrekare olsun. Ama yüzde 20'inin bedelini ödeyeyim' derse, bu şekilde olabilir. Orada vatandaşa bir satış olabilir." dedi.

Fikirtepe'de kentsel dönüşüm

İmar artışı olan yerlerde geriye dönüş olup olmayacağı konusuna da ilişkin Uysal, "Fikirtepe'de vatandaş çok kar elde etti. Kamu orayı çok ucuza elde etti. Yani baktığınız da yanlış mı yanlış. Kim yaptı bu yanlışı. Cumhurbaşkanımızın o söylemi şu; 'Evet en azından ben üst yönetici olarak buna karşı çıksaydım. Yaptırmazdım manasında söylemiştir." ifadelerini kullandı.

Gökdelenlerle mücadele

Bir gazetecinin "İstanbul'da yeni gökdelenlere izin vermeyeceğiz, diyebilecek misiniz?" sorusunu Uysal, "Yeni gökdelenlere izin vermemek için mücadele edeceğiz." ifadelerini kullandı.