fikirtepe kentsel dönüşüm son durum

Fikirtepe’nin çözümü re’sen tevhidden mi geçiyor?

Kentsel dönüşüm Uğurcan Tokay 20.04.2015
Fikirtepe'de tıkanan kentsel dönüşüm sürecinin açılması içim re'sen tevhid yapılması gündeme geldi.
İstanbul'da kentsel dönüşümün simgesi olan Fikirtepe'de problemler devam ediyor. Kamulaştırma sürecinin devam ettiği Fikirtepe'de tescil mahkemesinden hızlı yanıt gelmemesi nedeniyle inşaatlar yükselemiyor. Toplamda 57 yapı adasının yer aldığı bölgede bazı firmaları, haklarını devredip dönüşümden çıkma kararı aldı. Firmalar, parselleri birleştirip tek tapuyu oluşturamadan inşaata başlayamayacağı için, bakanlığım emriyle tevhid (birleştirme) yapılarak süreç hızlandırılmış oluyor.

Emlaktasondakika.com olarak ziyaret ettiğimiz Fikirtepe bölgesinde son durumu FİDEM Başkanı Ercüment Oruç'la görüştük. Bölgenin en önemli sivil toplum kuruluşu olan FİDEM'in ofisinde konuştuğumuz Fikirtepe, yurtdışından gelen yabancıların meskeni haline geldi.

Kimsenin başını ağrıtmayacak

Bölge hakkında son durum değerlendirmesi yapan Ercüment Oruç ‘Fikirtepe'de en kilit çözüm re'sen tevhid olur, bu da kökten çözümdür. Bu sayede kimsenin başı ağrımayacaktır. Zaten kanunda da böyle bir durum söz konusu. Önemli olan bölgedeki problemleri çözebileceğine inanan yöneticiler' ifadelerini kullandı.

İnatçıların çözümü buradan geçiyor

Başaran İnşaat'ın adasında konuştuğumuz Oruç ‘Bu ada da bir adet inatçı kaldı. 24 bin metrekarelik alanda sadece bir bölüm kaldı. İnatçılar çıkabilir. Önemli olan kanunun uygulanıp, problemlerin çözüme kavuşması' diye konuştu.

Re'sen tevhid nedir?

İmar planı uygulanması gereği bir taşınmazın diğer bir taşınmaza "paylandırılması" ya re'sen ya da müracaat üzerine Belediye Encümenleri veya il idare kurullarının onayına bırakılmıştır.

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

fikirtepe son durum fikirtepe kentsel dönüşüm son durum