esenler kentsel dönüşüm

Esenler'deki 45 bin konut askeri rezerv alanına taşınacak

Kentsel dönüşüm Emine Pile 01.08.2017
Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Esenler'deki kentsel dönüşüm çalışmalarına ilişkin basın toplantısı düzenledi.
Göksu, 1912'den beri Metris Kışlası olarak kullanılan ve darbe girişiminin ardından bir bölümü 15 Temmuz Şehitler Parkına dönüştürülen alanda, ilçedeki kentsel dönüşüm çalışmaları ile ilgili bilgiler verdi. 

Metris Kışlası'nın 236 bin metrekarelik bir bölümünün, doğal yapıya dokunmamak ve darbe girişiminin sembolik değeri olması amacıyla geçen yıl 15 Temmuz Şehitler Parkına dönüştürüldüğünü belirten Göksu, bu askeri rezerv alanına dünyanın en büyük şehir parkının kurulacağını söyledi.

Belediye Başkanı Göksu, darbe girişiminden önce Esenler sınırları içerisinde bulunan askeri arazilerin Esenler Belediyesine tahsis edildiğini ve bu sürecin 15 Temmuz'dan sonra hızlandığını ifade ederek, çalışmalara başlandığını ve ilçede 11 tane tematik park yapacaklarını kaydetti.

Parkları farklı temalar üzerine kuracaklarını anlatan Göksu, ''Bu gördüğünüz alan da dahil olmak üzere toplam bu askeri bölgede 3,3 milyon metrekare park yapılıyor. Bu parkın bir tanesi 2 milyon 680 bin metrekare tek parça park olacak -ki bu dünyanın en büyük şehir parkı- bir farklı özelliği olacak o da şu, bu park aynı zamanda kentsel dönüşümle üretilmiş bir park olacak. Bu parkın inşası için ortalama 20 bin civarında konutu ortadan kaldırmış olacağız. Bunu aynı zamanda park olarak üretmiş olacağız.'' diye konuştu.

Esenler'deki 45 bin konut askeri rezerv alanına taşınacak

Son günlerde yaşanan depremlere işaret eden Göksu, depremlere karşı en önemli hazırlığın eskimiş yapı stokunu yenilemek olduğuna dikkati çekerek, Esenler'in yapı stoku konusunda ciddi problemleri bulunan bir ilçe olduğunu hatırlattı.

2006 verilerine göre Esenler'de yaklaşık 100 bin problemli konutun olduğunu, bunun 26 bininin yenilendiğini dile getiren Göksu, şunları söyledi:
''Geriye 74 bin konutumuz kaldı. Bu 74 bin konutumuzun da yenileme stratejisi ve zaman dilimi çıkartıldı. Bunları da nasıl ve hangi takvim içerisinde yenileyeceğimizi öngörü olarak hazırladık. Bu çerçevede çalışmalarımıza başladık. Esenler'in toplam 18,5 kilometrekare yüz ölçümü var. 18,5 kilometrekare yüz ölçümü içerisinde 7,4 kilometrekaresi şu anda mevcut gördüğümüz yapılaşmış Esenler. Bu yapılaşmış Esenler ise İstanbul ortalamasına göre yapı stokunun en yüksek olduğu yer. İstanbul'da ortalama bir kilometrekarede 13 bin kişi yaşarken, Esenler'de ise toplam yaklaşık 70 bin kişi yaşıyor. Yapı stokumuzun zemininde çok ciddi problem olmamakla beraber, yapılardaki problemler çok hızlı bir şekilde yenileşme yapmamızı gerekli kılıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın özel gayret ve ilgileriyle belediyemize rezerv alan olarak devredilen bu askeri araziyle ilgili plan ve projelerimizi bitirdik. Projelerimizi geçtiğimiz hafta bakanlığımıza takdim ettik. Bu hafta itibariyle resmi süreçlerini başlatıyoruz. Olası bir Marmara depreminde ciddi problemlerle karşı karşıya kalınabilecek 74 bin konutun 40 ila 45 bin konutunu rezerv alana transfer ederek dönüştüreceğiz. Transfer edilen konutların yerleri yapılaşmaya açılmayacak. Oralar şehir meydanı, park, okul gibi şehir donatısı için kullanılacak.''

Kentsel dönüşüm projesi 5 yılda tamamlanacak

Tevfik Göksu, geriye kalan 34 bin konutun da üretilen rezerv alanlarına taşınarak ya da yerinde dönüştürüleceğini kaydederek, şunları anlattı:
''Eğer bir aksilik olmazsa bu gördüğünüz dönüşüm projesini 5 yıl gibi kısa bir sürede tamamlamak istiyoruz. Şu ana kadar yapmış olduğumuz alt yapı çalışmalarında artık her şeyi yoluna koymuş ve start verebilecek bir noktada bu çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Bunları yaparken bizim önceliğimiz depreme hazırlık. Hangi binanın ve bölgenin ivedilikle yenilenmesi gerektiği konusunda bütün çalışmalarımızı bitirmiş bulunmaktayız. Öncelikli olarak transfer edeceğimiz bölgeler bugüne kadar imar kısıtlılığı çekmiş ve bundan dolayı da hiçbir işlem yapamamış ve söz konusu bir depremde ciddi hasarların yaşayacağı yerlerdir. Öyle zannediyorum ki bu bölgede konut transferimize 2 ila 2.5 yıl içerisinde başlamış olacağız.''

Ağaçlık alanlar korunacak

Askeri rezerv bölgesinde ağaçlık alanlar olduğunu ve bu alanların imar işlemine tabi tutulmayarak doğal yapısı itibariyle korunacağını vurgulayan Göksu, bu alanların planlara "ağaçlık park alanı" olarak işlendiğini dile getirdi. 

Yapılacak 11 tematik parkın, ağaç öbeklerinin yoğun olduğu noktalarda bulunacağını belirten Göksu, rezerv olarak kullanılacak alanların tamamıyla açıklık ve inşai faaliyetlere uygun olduğuna dikkati çekti.
İnsani hayat kalitesine uygun ve uluslararası standartlarda şehir inşa edeceklerinin altını çizen Göksu, şunları ifade etti:
''Askeri alanın 1,6 milyon metrekaresi yapılaştırılırken, 3,3 milyon metrekaresi park yapılacak. Ağaçlık alanlar doğal yapısı itibariyle korunacak. Burada ortalama aktif kişi başı düşen yeşil alan 10 metre karenin üzerinde olacak. Bütün şehir donatıları birbirlerine yürüme mesafesiyle gidilebilecek ortalama 250-400 metre uzaklığında olacak. Bu anlamda baktığınızda deprem açısından güvenli, yaşam kalitesi niteliklerine sahip ve 4 ila 7 kat arasında değişen bir şehir inşa ediyoruz. Yüksek katlı yapısı olmayan toprağa yakın bir şehir kuruyoruz. Bu şehir dünyanın en güvenilir ve akıllı şehri olacak. Altyapı kurgusu dünyanın en ileri teknolojisiyle en ileri vizyonla hazırlanıyor. Altyapısı itibariyle, akıllı şehir olması itibariyle, yüksek katlı olmaması ve her şeyden önemlisi içerisinde komşuluğu, mahalle kültürü, toplumun değerlerini mimari olarak yansıtmış çok özel tasarımlarla inşa edilen bir şehir kuruyoruz. İddia ediyoruz ki bu şehir bittiğinde, dünyadan insanlar örnek şehir olarak bu şehri görmeye gelecekler. Bu şehir, beton yığınlarıyla kurgulanmış bir şehir değil, insanın doğasında var olan, fıtri duygularına hitap eden ve gerçekten girdiğinizde huzur bulacağınız bir şehir olacak.''

Dünyanın en büyük müzesi bu şehirde

Türkiye'nin en büyük kültür vadisinin ve dünyanın en büyük müzelerinden birinin bu şehirde kurulması için çalışmaların başladığını dile getiren Göksu, kültür vadisinin ve müzenin lokasyonunun belirlendiğini söyledi.
Tevfik Göksu, şunları anlattı:
''Hedefimiz kültür vadisi ve müzesiyle beraber dünyadan da çok ciddi anlamda turist çekecek bir şehir kurgulamak. Aynı zamanda bu şehir İstanbul'un birçok yerdeki donatı ihtiyacını karşılayan ve yaklaşık 3,5 milyon nüfusun yürüme mesafesi geleceği bir şehir olarak tasarlanıyor. Şehrin planlamasında son noktaya gelindi. Mimari gruplarımız şehrin kentsel tasarımlarını yapıyor. İnşallah çok yakın bir zamanda kazmayı vurarak ilk dönüşüm konutlarımızın temelini atacağız. Bu şehrin kuruluşunda ve inşasında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve KİPTAŞ bizim proje paydaşlarımız olarak büyük destek veriyorlar. İnşai faaliyetlerimiz tamamıyla Büyükşehir Belediyesinin kuruluşu olan KİPTAŞ tarafından yapılacak. Çalışmaların hepsi kamu eliyle yürütülecek.''

Göksu, tablo ve resimler üzerinden Esenler'deki kentsel dönüşümle ilgili ayrıltılı bilgi verdi.

esenler kentsel dönüşüm kentsel dönüşüm Metris kışlası Mehmet Tevfik Göksu