DEPREM ODAKLI DÖNÜŞÜM

DEPREM ODAKLI DÖNÜŞÜM

Kentsel dönüşüm 03.01.2012 09:25

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, olası İstanbul depremine karşı önlem amaçlı olarak kurulacağını açıkladığı iki yeni kentle ilgili önemli bir adım atıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, olası İstanbul depremine karşı önlem amaçlı olarak kurulacağını açıkladığı iki yeni kentle ilgili önemli bir adım atıldı. Rantçılara fırsat vermemek için yerinin sır gibi saklandığı proje ile ilgili ilana çıkıldığı ortaya çıktı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, Eylül ayında gizlilik içerisinde yaptığı, "Deprem Odaklı Kentsel Dönüşüme Yönelik Yeni Bir Şehir Modeli Oluşturulması ve Modellenmesi" ihalesi sonuçlandı. Sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklanan ihaleyi İBB'nin iştirak şirketi BİMTAŞ kazandı. Bu ihaleden kısa süre sonra bu sefer BİMTAŞ ikinci bir ihale düzenledi. Bu ihalede ise katılımcılardan yeni yapılacak şehrin 3 boyutlu kent animasyonunu yapması istendi. İhaleyi ise 90 bin TL bedel ile Telesine Film AŞ kazandı. Firma yeni İstanbul'un 3 boyutlu görüntülerini yapmaya zaman kaybetmeden başladı. Planlama uzmanlan modelle ile ilk işlemin başladığını söyledi Altı ay sürmesi planlanan çalışma kapsamında yeni şehrin hangi anala kurulacağı, ulaşımın nasıl yapılacağı, kaç kişilik bir şehir kurulacağı gibi ana taslağın çıkartılacağı belirtiliyor.

Planlamadan sonra ise arazi tahsisi ile kamulaştırma ve mülkiyet sorunu çözülecek. Bu çözümün ardından ise proje aşamasına geçilecek. Sonra da İzlenecek strateji belirlenecek. Ya şu andaki TOKİ modeli tercih edilecek ya da farklı bir model üretilecek, ardından uygulamaya geçilecek.

 

GazeteVatan